Olaylar ve Yaşananlar

ALKIŞLAR ŞOFÖRE!

03.Ocak.2018
ALKIŞLAR ŞOFÖRE!

NERESİNDEN TUTARSAN ELİNDE KALIYOR

Trabzon için uzun süredir dillendirilen trafik master planı zaman geçtikçe elzem hale geliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi başta olmak üzere şehrin diğer hastanelerinin de yakınlarına park eden araçlar sorunu neresinden tutarsan tut elde kalıyor. Şoföre sorsan ‘Başka yer var da biz mi park etmiyoruz?’ der. Hastanelerin yönetimine sorsan ‘Ambulanslarımızın geçişi için engel teşkil ediyor’ der. Trafik polislerine de sorsan ‘Hangisine ceza yazalım?’ der. Derler ve hepsi kendi düşüncelerine göre haklılık payına da sahiptir. Bu konuya köklü çözüm getirecek olanlar bellidir. Çözüm dediysek de TRAPARK değil aman ha yanlış anlaşılmasın, bize ücretli geçici çözümler değil uzun vadeli köklü çözümler gerekiyor. Özellikle hastane çevrelerindeki park sorununa ivedilikle el atılmalıdır.

ALKIŞLAR ŞOFÖRE

Trabzon’da Meydan-Değirmendere hattında çalışan ismini bilmediğimiz genç bir şoför arkadaş alkışlanacak bir davranış sergiledi. Öyle ki herkesin iletişim kurmaktan kaçındığı ya da sert bir üslupla geri çevirdiği mülteci dilenci çocuklara şefkatle davrandı. Şoför, ellerinde müzik aleti olan çocukları dolmuşun önüne oturtarak, şefkatle yaklaştı. Bağırıp, kızmak yerine sohbet etmeyi ve başlarını okşamayı tercih etti. Kızgınlık onları yersiz, yurtsuz ve dilendirmek zorunda bırakan sisteme ve çocuk dilenciliğinden geçimini sağlayan yetişkinlere olsun.

BİR HABER BİN TEŞEKKÜR

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Tabip Odası Başkanı Ahmet Rıza Güner’in aracılığıyla Aile Hekimi Dr. Tamer Çoban’ın sigara mücadelesine sayfalarımızda yer vermiştik. Doktor Çoban’ın vatandaşların sigarayı bırakması için ücretsiz poliklinik hizmeti verdiğini ve sigaranın zararlarını dile getirmiştik.

Haberimizden sonra Çoban’ın sigarayı bırakmak isteyen hasta sayısı artmış. Üstün kamu yararı gördüğümüz haberin etkili olmasından bizler memnun olurken, hem Tabip Odası Başkanı Güner hem de Doktor Çoban da yaşanan gelişmelerden mutlu oldu. Yaptığımız haber için bizleri onore eden haberin paydaşlarına teşekkür eder, görevlerinde kolaylıklar dileriz.

TAŞERON İŞÇİLERDEN İSTENEN EVRAKLAR AÇIKLANDI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, taşeron işçilerin kadroya geçirilme şartlarından olan, emekliliğe hak kazanmamış olmalarıyla ilgili belgenin, başvuru sürecinde değil, sürekli işçi kadrosuna veya işçi statüsüne geçirilmeden önce ibraz edileceğini duyuruldu. SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılan işçilerin, sürekli işçi kadrosu veya işçi statüsüne geçirilmesiyle ilgili düzenlemede "Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları" gerektiği hükmünün yer aldığı anımsatıldı. Söz konusu hüküm doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılanlardan kadroya geçiş sürecinde bu yönde belge istendiği belirtildi.