TMO kara gün dostu mu?

17.Temmuz.2017

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) binalarında geçmişte  "Ofis, çiftçinin kara gün dostudur" diye yazardı. Sonradan  "kara gün" çıkartıldı. "Ofis çiftçinin dostudur" yazıldı. Bu aralar ise fındıkta TMO, çiftçinin dostu değil, kâbusu olacak gibi...

Neden mi?

Referandumdan bir gün önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Anadolu Ajansı'na fındık piyasasına müdahale edeceklerini açıklamıştı.

Bölgede, TMO fındığın kilosunu 15 liradan alacak söylentisi yayılmasının ardından referandumda Karadeniz Bölgesi'nde "evet"oylarının artmasında fındık önemli rol oynamıştı.

Bölgenin ekonomisinin de ağırlığı fındık üzerinden döndüğünden TMO kiraladığı depolarına randevu usulüyle üreticilerden levant kalite fındığın kilogramını 10 TL’den, Giresun kalite fındığın kilogramını ise 10.50 TL’den almaya başlamıştı.

Buraya kadar her şey tamam.

Peki bunu ne zaman yapıyor? Hem referandum hem de bakanlık tarafından açıklanan fındık rekoltesinin 468 bin ton gibi düşük bir rekoltede alım yapması için devreye sokuluyor.

Peki bu aralar TMO’ya en fazla fındık verenler kimler, üretici mi? Yoksa iddia edildiği gibi başkaları mı? Bunların hepsi bir yana dursun. Şimdi yeni sezon öncesi, hem de fındık toplamaya sayılı günlerin kaldığı bugünlerde almış olduğu eski-yeni karışık kabuklu fındıkları satmak için bazı firmalardan kırmak ve de kavurmak için teklifler istiyor.

Yaklaşık olarak 5 bin tona yakın kabuklu fındığı kırdıracak, kavuracak ve paketleyip satacak. Şimdi o yetkili arkadaşlara sormak istiyorum; İhale açarak kırdıracağınız ve de kavurup satacağınız bu eski fındıkları hiç analiz ettiniz mi? Sağlıklı mı?  Ayrıca yeni sezonda 750 ile 800 bin ton fındık rekoltesinin konuşulduğu bir ortamda yeni sezona girilirken bu ihale, yeni fındık fiyatları ya da üreticinin satacağı fındığın fiyatını etkilemez mi? Burda amaç depodaki fındığı mı satmak, yoksa 2017  fındığının fiyatını düşürmek mi?

TMO,  2017 fındığını satarak kimlerin ucuza fındık almasının yolunu açıyor? Fındıkta da dışarıdaki alıcıların "kara gün dostu", fındıkçının kâbusu şimdilerde olacak gibi...

TMO biraz daha beklese, fındığın bir bölümünü başka şekillerde değerlendirse belki de üreticiye, tüccara, manava daha az zarar vermemiş olur!