Ordu’dan geçme kal!

19.Haziran.2017

Ordu, “geçinilecek değil kalınacak şehir” sözünün gerçeğe yansıtılmış halini yaşıyor son zamanlarda. Ordu’da olanlar veya buradan şehir içi ya da Karadeniz Sahil Yolu’nu kullananlar da illaki bunu görmüşlerdir. Son günlerde Ordu’da bir yol seferberliği başladı.

Ne yürünecek yol ne de motorlu araçların geçecek yolu kaldı. Her yer trafiğe kapatıldı. Buradaki amaç nedir? Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerde vaat ettiği projeleri zamanında yapamaması, vatandaşlara patladı. Sadece Ordulunun değil, bu yolu kullanan herkese Ordu çileye döndü. Sahildeki asfaltlama çalışmaları bir yana, şehir içerisindeki altyapı ve yol çalışmaları şehri adeta felç etti.

Çalışmalar yetişmeyince haliyle belediye 4-5 yolu bir anda kapattı. Şehir içini bilmeyen insan da aldığı benzini/mazotu/LPG’yi o anda yedi bitirdi! Sayın okur; “Bu çalışmalar daha rahat bir şehir olması için yapılıyor” diyebilirsiniz. Tamam da mübarek, bir yolu yapıp diğer yol çalışmasına niye geçmiyorsun? Karadeniz, iklimi nedeniyle bol yağış alan bir bölge.

Yazı kışı aynı... Bir yağmur yağdığında o yollar iki bilemediniz üç gün makine çalışmadan duruyor. Bunları geçtiğimiz günlerde yaşadık. Bir yağmur yağdı, ortada gidilecek yol kalmadı. Çamurlarsa cabası... Bu işin normal kuralı; bir yol çalışması bitirilip, diğer yol çalışmasının başlamasıdır.

Ancak bizim ‘büyük’lerimiz “bu iş öyle değil böyle yapılır” mantığıyla vatandaşa çileye dönüştürdü. Bugün sadece trafikte araç kullanan sürücüler, yolda geçen vatandaşlar bu işten nasibini almadı. Esnaf da şu anda eziyet çekiyor. Siz kapısı çamurlu dükkana girmek ister misiniz? Kimse böyle bir yere girmek istemez.

En önemlisi Karadeniz insanı o dükkanın içini çamur yapmamak için girmez. Diyeceğim o ki; siz siz olun bu ara Ordu’ya yolunuzu düşürmeyin. En azından 2-3 ay buralara uğramayın. 3 ay sonra gelin ki rahat rahat Ordu’yu gezin tozun.

Karadeniz’in incisini bir de o halde görün. * Karadeniz’in incisi demişken şuna da değinelim: Ordu’da bir turizm seferberliği başlatıldı. Arabistan’dan, İran’dan turizm acenteleri getiriyorlar. Şehri tanıtmak için. Tanıtıp turist çekmek amaçlanıyor. Umarım şehir içi hiç gezdirilmez. Çünkü proje başlamadan bitmiş olur.

Kimse yolu olmayan şehre gelmek istemez. Yol çalışmaları tamamlanıp o acenteler getirilseydi bana göre çok daha iyi olurdu. Bunu birkaç kez dile getirmiştim ancak, sakalımın olmadığını fark ettim. Bundan sonraki söyleyecekleri mi sakallı halimle söyleyeceğim. Hazır hacı sakalı modayken...

Yazarın Diğer Yazıları