Lütfi Bayraktar

16.Mayıs.2017

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK/FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ı anlatacağım bugün. Gözden çıkarılmış, yok edilmek istenen, fındığın ve fındık üreticisinin son kalesi FKB’nin son adamı. Sayın Bayraktar, FKB’yi yaşatmak, yarınlara taşımak için tek başına onurlu bir mücadele sürdürüyor.

TMO alımlarıyla devre dışı kalan, devlet desteği tamamen çekilen FKB adeta yok edilmişti. Kendi sahipleri üreticiler bile uygulanan politikalar yüzünden sırtını FKB’ye dönmüştü. Ülkenin en önemli ve en güçlü tarımsal birliklerinden biri olan FKB itibarsızlaştırılmış, güvensiz bir kurum haline getirilmişti. Can çekişen elindeki değerleri ve varlıklarını tek tek kaybediyordu. Üreticinin/milletin kurumu yok pahasına elden çıkarılıyordu. Trilyonlarca borçla karşı karşıya ve üreticiler karşısındaki güveni bitmiş bir kurum vardı ortada.

Son çare market işletmeciliği ve küçülme politikası işleri daha da çıkmaza sokuyordu. Ancak bu kurumu asla gözden çıkarmayan ve ayağa kaldırmak için mücadele veren biri vardı. Tüm olumsuzluklara ve kötü imaja rağmen görevini bırakmayı asla düşünmedi. Aksine elinden alınmak istenen bu görevi bırakmamak için ciddi mücadeleler verdi ve tekrar tekrar kazanmasını bildi. O bu kurumun büyüklüğüne ve gücüne, yeniden toparlanacağına inanıyordu. Tüm olumsuzluklara rağmen trilyonlarca borcu sıfırlamasını bildi. Bugün tüm yok ediş çabalarına rağmen borçsuz bir FKB onun sayesinde var. Üretimi durma noktasına getirilen kurumun kapısına kilit vurmayı hiç getirmedi aklına. Tüm zor şartlar ve imkansızlıklara rağmen üretim devam etti. Büyük bir marka olan FİSKOBİRLİK markasını raflardan asla indirmedi.

Önce kalite hedeflendi ve rakiplerinden bile güzel ve kaliteli ürünlerle marka korundu. Ürün çeşitliliği ve devamlılığı ile piyasadaki yeri korundu. FKB’nin yanında bölgenin en önemli ürünü olan fındığa karşı yürütülen yanlış politikalara direndi ve fındığın hala çok önemli bir ürün olduğunu hep savundu. Bölge dışına kaçırılan fındık sanayisini Giresun’da yürütmek için bir zamanlar dünyanın en büyük entegre fındık işleme tesisleri olan EFİTT’i modernize etti. Dar bir alana sıkıştırılan üretim tesislerini sonuna kadar korudu.

Hedefi Bulancak’ta kurulan Giresun 2. OSB’de yeni ve modern bir entegre tesis kurmak. Burada her türlü fındık ürünü, çikolata ve yağ üretimi yaparak FKB’yi eski günlerine döndürmek. Önüne engeller ve olmazlar konmaya devam ediliyor. O ise yılmıyor.

Bunu da başaracağını düşünüyorum. Çünkü öldü denilen bir kurum bugün hala ayakta ve bu sadece onun gayretleri sayesinde. O zoru seven ve aşmasını bilen biri. Tanıdığım kadarıyla kişiliğiyle de kaliteli ve fedakar bir insan. İşte memleket böyle fedakar insanlar insanlar sayesinde hala ayakta duruyor. Kendisini saygıyla selamlıyor, başarılarının devamını diliyorum.