Emniyet'e teşekkür

15.Temmuz.2017

Geçen yazımızda şehrimizdeki trafik keşmekeşliğinden bahsetmiştik. Ve bu konuda Emniyet Müdürlüğü'ne naçizane birtakım önerilerde bulunmuştuk. Yazımız üzerine Emniyet Müdürlüğü trafikte gürültü kirliliğine sebebiyet veren araçlarla ilgili arda arda çalışmalar yürüttü. Artık şehrimizde trafik güvenliğini tehdit edecek seviyeye ulaşan modifiye araç sorununa bir el atılmasının zamanı gelmişti.

Daha önce de bu konuda bir takım uygulamalar olmuştu ama bunlar bu sorunu çözmek için yeterli değildi. En son yapılan operasyonda 100 modifiye araca cezai işlem uygulandığı bildirildi. Bu konudaki duyarlılığından ötürü Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliğine teşekkür ediyoruz. Gerçekten de şehrimiz için baş belası olan modifiye araçlar konusunda çok önemli bir adım attılar. İnşallah bundan sonra da bu hassasiyetlerini koruyarak trafik güvenliğini tehlikeye atacak bu araçlarla ilgili gerekli müeyyideleri uygularlar. Çünkü bu araçların sebebiyet verdiği kazalar ciddi boyutlara ulaşmıştı.

LÜTFEN ARAYA GİRMEYİN!

Trafik kurallarını ihlal eden hiçbir kişiye hoşgörü gösterilmemeli. Zaman zaman kulağımıza bir takım duyumlar geliyor. Adam, trafik kuralını ihlal etmiş, bu nedenle polis görevini yaparak adama cezai müeyyide veyahut trafikten men gibi diğer işlemleri uygulamış. Tam bu noktada hemen başka mekanizmalar devreye sokularak bu cezanın iptal edilmesi için devreye aracıların girdiğine şahit oluyoruz. Bu bazen siyasi ya da bürokratik ayak olabiliyor. Kim olursa olsun hangi siyasi ayağı ya da bağlantısı olursa olsun, bu konulara kimsenin müdahale etmeye hakkı yoktur.

Yazıktır, günahtır. Böyle yaparak adeta trafik cezalarına davetiye çıkarıyorsunuz. Herkes yaptığı hatanın, işlediği suçun cezasını çeksin ki, bir daha bu hatayı tekrarlamasın. Trafik gibi insan hayatının söz konusu olduğu bir yerde bu aracıların devreye sokulması gerçekten de Türkiye'nin neden trafik kazalarında Avrupa'da ilk sırada yer aldığının göstergesi niteliğinde. Adam şunu düşünüyor. Trafik kurallarını ihlal edip ceza yesem bile, benim siyasi ayağım kuvvetli bir şekilde araya birilerini sokarak bu işten sıyrılırım. Ve bu düşüncelerle yola çıkan sürücü trafik kurallarına uyma noktasında gerekli dikkati ve hassasiyeti göstermiyor.

Ve sonuçta da trafik kuralları ihlal edilerek kazalara sebebiyet veriliyor. Hiç kimse şunu unutmasın trafik kazaları nedeniyle nice hayatlar sönüyor. Telafisi mümkün olmayan acılar, dramlar yaşanıyor. Aileler paramparça oluyor. Çocuklar yetim ve öksüz kalıyor. Eğer böyle düşünerek hâlâ trafik kurallarını ihlal eden sürücüler varsa lütfen bunları bir düşünsünler. Onların da bir yakını bu kazalarda yaşamını yitirebilir. Ve aynı acıları onlar da yaşayabilir. Lütfen trafik kurallarına uyalım!