Ders zili çalıyor

12.Ağustos.2017

Önceki sezon Süper Lig'de olan, kendi hataları, hakem hataları, direkten dönenler ve son maça kadar uzanan heyecan maalesef hüsranla bitti. Alınacak çok ders var, umarım bu dersi teknik heyet ve futbolcular aldı. Geçmiş sezona baktığımda kıl payı denecek şekilde maçlar kaybedildi. Tabii bunun şimdi ahı veya vahı olmaz, keşkeler demenin anlamı yok. Önümüze bakmak lazım. Kaçan treni konuşmak olmaz, artık tren kaçtı ve gelecek olan diğer trene bakmak lazım. Şehirde bir kırgınlık, kırgınlık kadar komşuya kızgınlık devam ediyor. Ne kadar devam eder bilinmez ancak bu kızgınlık bayağı devam edecek. Bu kızgınlığı elbette sadece TS yönetimine ve teknik heyetine sürdürüyorlar. Komşu ile süren bir kırgınlık yok. Bunu anlayışla karşılamak gerek. Geçmişten gelen bir yara ve bu yara tam kapandı derken iltihap etmesi elbette bazı taşları yerinden oynatır. Bir söz vardır, “Komşu komşunun külüne bile muhtaçtır”...

Yıllardır bu camianın içindeyim ve ilk kez bu kadar bir kırılganlık gördüm. Dileğim bu kırılganlık bir gün dostluğa, kardeşliğe uzanır. Eller sıkıca tutulur ve öylece kalır. Dönelim Rizespor'a... Kadroya baktığımızda birkaç oyuncu dışında kadrodan giden yok, gidenlere baktığımızda ise sözleşmesi biten Godfrey kadroda uzun süre yer alan oyuncu, bunun dışında gidenlerin kadroda fazla yer alan olmadı. Transferlere baktığımızda eksik yerler büyük ölçüde tamamlandı. Hikmet Karaman'ın isteği olan 10 numara halen beklentide. Belki bu lige fazla lüks olur, ancak Rizespor geleceğin takımını hazırladığını düşünecek olursak yıllardır eksikliği çekilen bir mevki. Zaman içinde bu eksikliğin yerli olarak tamamlanacağı duyumunu aldık. Artık ders zili çalıyor... Mesai başlıyor ve yeni bir ligde, kadrosu fazla değişmeyen bir ekip ile mücadele başlayacak. Cumhurbaşkanı'nın Rize'ye gelmesi ile değişen başkan oldu.

Cumhurbaşkanı ile buluşma talebinde neler yaşandı bilinmez ancak Başkan Metin Kalkavan'ın stresli ve heyecanlı konuşması sonunu getirdi diye düşünüyorum. Kültür merkezi kapısında teknik heyet ve bazı futbolcuların olduğu ortamda eski başkan Metin Kalkavan da vardı. Sürekli dert yanan ve dert sunan Kalkavan'ın kaleminin burada kırıldığını düşünüyorum. Geçtiğimiz sezon başından beri Rizespor kulüp başkanlığına oynayan, bunu zaman zaman dillendiren Hasan Kemal Yardımcı istediği koltuğa oturdu. Hatta önceki sezon başında kendisi ile bir sohbetimiz sırasında Rizespor'un küme düşebileceğini bile söylemişti. Sezon sonunda düşündüğü oldu, tabii kasıt aramak doğru değil, ancak akıllarda soru işaretleri de kalmadı değil. Konuyu fazla irdelemeyeceğim, fazla da açmak istemiyorum. Sezon başında taraftarların kafasının karışmasını istemem, önemli olan çalan ders zili ile Rizespor'un neler yapabileceğini görmek. 4-5 maç sonra notlara bakmak gerek. Şu an derslerden hal ve gidiş dersi iyi, diğer derslere bakmak için zaman geçmesi gerek.

Yazarın Diğer Yazıları