Reklamı Kapatmak İçin Buraya Tıklayın
Reklam 10 Saniye Sonra Otomatik Kapanacaktır.
HSM Jeneratör Reklam
Gündem murattaskin1461@hotmail.com
14 Ekim 2013 Pazartesi
DERELİLER, ZAĞNOS’TA..

Çok değil, yarım asır önce derme çatma barakalarla doldurduğumuz dere yatakları (Zağnos, Tabakhane) için bugün kentsel dönüşüm yapıyoruz ya, bugün yaptıklarımız için de 50 yıl sonra aynısını tekerrür edeceği de bal gibi ortada.

İşte Çukurçayır, işte Boztepe, işte Erdoğdu; şimdi onlara Kaşüstü, yani Şana da ekleniyor.

*

Dün, bundan yarım asır önce kenarda 4-5 evin bulunduğu, mandalina bahçeleri ile kaplı Zağnos vadisinde kendilerine “Dereliler” diyerek buluşanları dinleyince, ne kadar sığ düşünceli bir ahali olduğumuzu bir kere daha gördüm ve içim “cızzz”dan beter oldu, yandı tutuştu.

*

1970’li yılların öğrenci olayları sırasında İzmir’de mektepli-alaylı hesabıyla gazetecilik tahsili yaparken, sol cenahın liderlerinden olmasına rağmen, sağ cenahtaki hemşirelerine toz kondurmayan İktisat Fakültesi’nin Çamur Şevket lakaplı öğrenci lideri, bir önceki dönemin CHP Trabzon milletvekili Şevket Arz’ın organize ettiği “Dereliler Buluşması”, bu şehrin geçmişten bugüne neleri kaybettiğini ve son yıllarda ise bu kayıpların had safhaya ulaştığını, bariz bir şekilde daha tuzdan ve acı biberden yemek zorunda kalan yaralı bir dilin acıması için aklımızda ve vicdanımızda gördük.

*

Mahallenin son at arabacısı Nemittin beyden, “Mahallenin tek kızıydım, ama bu günkünün değil. Komşuluğun ne olduğunu bilen o mahallenin” demek için İstanbul’dan gelen Güner Kalfa’nın sevgili dostum Osman Arz’a yer altı tünellerinin yerini sorması, bizim kuşakta damak tadı bırakan pastaların ustası Piknik Aydın, “Ben de bu mahallede büyüdüm” diyen Prof. Dr. Hüseyin Örs ile bayram öncesi hesabıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelenler... Ama çok yakında olduğu için bizim Hakkı Emiroğlu gibi zamanında gelemeyenler. Kim söyledi unuttum ama; “Herkes yemeğini, komşumda şundan sever” diyerek hazırlardı denmesi yok mu; bugün çıksın birisi bunu aklına getirsin de desin bakayım; “Biz de komşuyuz, biz de insanız” diye!..

*

Çok ama çok şeyler kaybetmiş Trabzon. 50 yıl öncesinin binalarını da, insanlarını da, Trabzonluluk anlayışını da...

Neden mi? Medeniyeti paradan puldun, bilgisayardan uçaktan, köprüden yoldan ibaret sananlar yüzünden. Oysa medeniyetin değişmeyen tek iki ölçüsü var. Onlar da okumak ve dinlemektir. Yani “Son Mohikan” gibi, “Son Trabzonlularda” kalan kırıntılar misali.

Bu köşe yazısı 375 defa okundu.
...
...
...