SON DAKİKA
SON DAKİKA
Cumhuriyet...
10/30/2020
Merhabalar..

Bazı tarihler vardır, tamamlanmasına gerek bile kalmaz, başka hiçbir anlamı olmaz, onu duyunca tamamını anlarsın. Dün yani 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi. 
Birkaç gün önce eski fotoğraflara bakarken gördüklerim ve hissettiklerimle 3 gün öncesinden başlamıştı aslında yüreğimdeki kutlamalar. 

Divriği’ye ilkokul 4.sınıfta gelmiştim. Evimize en yakın okullardan birine yapılmıştı kaydım. Geniş bir bahçe içinde yeni ve eski iki binanın bulunduğu okulda, eski binadaki bir sınıfta başlamıştı yeni eğitim-öğretim yılım. Okullar açıldıktan sonra yeni okuluma ve arkadaşlarıma alışmaya çalışırken, kısa sürede bile çok sevdiğim öğretmenimiz yaklaşan Cumhuriyet Bayramı için hazırlıklara başlayacağımızı söylediğinde çok sevinmiştim. Öğretmenimiz ve öğrenciler olarak bizler, renkli kağıtlar, bayraklar, kapı ve cam süsleri ile sınıfımızı bayram havasına bir hafta öncesinde sokmuş, gerekli hazırlıkları tamamlamıştık. Kağıtları katlayarak yaptığımız süslerde renk ve uygulama hepimizin kendi tercihi ve seçimi olduğundan, bitirince birbirimize birer sanat eseri edasında göstermiştik. Okuyacağım şiiri zorunluluk olmamasına rağmen ezberlemeye başlamış, giyeceğim elbisemi, ayakkabılarımı hatta saçım için kullanacağım tokayı bile günler öncesinden anneme hazırlatmıştım. 

Bayram sabahı her zamankinden daha erken kalkmış, okula gitmeden önce kahvaltı sırasında şiirimi ev halkına okumuş ve heyecanla yeni aldığım elbisemi giymiştim. Kardeşimle birlikte okula gidişimiz, okul bahçesinde tüm çocukların sağa sola koşuşturmaları, kimisinin oyunları, zil sesi ile hareketliliğin yerini sıraya girip toparlanmaya bırakması daha dün gibi. Törende sıranın bana gelmesini beklerken yaşadığım o tatlı heyecanın, şiiri okuduktan sonra istediğim gibi olduğunu düşündüğüm için hissettiğim o rahatlık ve mutluluğun tarifi yok. Şarkılar, şiirler, marşlarla devam eden tören sonrasında elimizde bayraklarla eve dönmüş, evdeki oyunlarımızda bile bayram coşkusunu hissetmiştik. 
Nasıl güzel duygulardı, nasıl güzel bir heyecandı, nasıl güzel bir coşku ve mutluluktu, nasıl güzel bir tek yürek oluştu. Çocuk olsam da hissettiklerim o kadar derin ve içtendi ki, tesadüfen gördüğüm o gün giydiğim elbisemle başka bir gün çekilmiş bir fotoğraf bile, bana birkaç gün önce aynı duyguları yaşattı. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim akşamında arkadaşlarına “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek ertesi gün olacakları anlattığı bir gecenin sonrasında, milletin iradesinin önem kazandığı Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te ilan edildi. Zaferle sonuçlanan mücadele, Cumhuriyetle taçlandı. Dün, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” ilkesini devlet yönetimine yerleştiren Cumhuriyet’in ilanının 97.yılını kutladık. Millet iradesini önemli kılan, “Yurtta sulh, cihanda sulh” fikrini amaç edinen başta Mustafa Kemal Atatürk ve bu mücadelede emek veren tüm arkadaşlarına teşekkür, saygı ve minneti borç biliriz.
Çocukken hissettiğimiz o güzel masum duygular gibi, ötekileştirmeden, dili, dini, ırkı, milliyeti, siyasi görüşü ne olursa olsun ortak paydada buluştuğumuz birlik, beraberlik, sevgi, saygı, hoşgörü ve samimiyet hiç eksilmesin yüreklerimizden. Bu vatan hepimizin. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap


550

gülali
1 ay önce
Demokrası ve Halk iradesi... İlim Çin'de olsa gidip alınız...İlmi beşikten mezara kadar araştırın,öğrenin....Kadın,erkek ilim öğrenmelidir... Kazakistan'da yılda 20 bin ton uranyum üretiliyor. Çin,ABD,Güney Kore,Japonya,Hindistan ve Avrupa Birliği ülkelerine satılıyor.
sel
1 ay önce
Liberalizm ve Demokrasi..Liberal deyince , demokrasi ile karıştırılır.Öyle şey yok demokrasi idelojisi (ruso) da liberalizm (Monteskiyo) de ilk defa mayalandırılmaya başlar....Halk idaresi var..Liberalizm de doğrudan doğruya ferdi hürriyeti esas tutar.. Kitap okumayı sevenler kitaplık çapta okumalı....
can
1 ay önce
Cumhuriyet ve Halk İradesi...Halk oyunu kullanıyor...Halk idaresi TBMM 'de oluşuyor... 20 yıl içindeki sorunlarımızın başında Meslek Kuruluşları var. Muhalefetin durumu var.. Muhalefetin durumu 35 yıldır devam ediyor...Kurumlar muhalefete derdin nedir? Demeli ve gereğini hukuk çerçevesinde yapmalı..Terörle mücadelede muhalefette çalışmalı... Hukukcular sorunların çözümünde önemli kurumları vardır...
pırlanta
1 ay önce
Cumhuriyet ve Seçmen... Halk iradesi...Halk idaresi.. Halk iradesi ile oyunu kullanıyor.. Halk idaresi, TBMM 'de oluşuyor..Seçilen milletvekilleri, Türkiye'nin vekilleri..Türkiye'nin son 40 yıllık Halk İdaresinde, Milletvekillerin açıktan ve dolaylı olarak terör örgütlerine destek vermesi..Yeni Anayasa'da bu vekillerin cezasi kesin belirtilmelidir. Çünkü Türk develetinin ve Milletinin 40 yıllık mücadelesinin muhasebesinde anadolu insanı canını kaybetti.
Enver ARSLAN
1 ay önce
Milli birliğin beraberliğin kardeşliğin bağımsızlığın simgesi olan Cumhuriyet bayramı kutlu olsun.
Enver ARSLAN
1 ay önce
Milli
yunus
1 ay önce
Cumhuriyet ve Demokrasi...Hayatta en hakiki mürşit ilimdir,fendir.....İHA ları az çok gördük..Bilgi sahibi olduk..Şimdi Paramotorları tanımamız çok önemlidir...Paramotor,pilotun paraşütüne ek olarak bir de sırtında pervaneli motor taşıdığı bir hava aracı... İHA ve Paramotor.... Paramotor olarak bilinen hafif hava aracının özellikleri...Bu araçları tanımalıyız...Bu araçlar günümüzde kullanılıyor....Demokrası çok değerli, korunması çok pahalı..... Hoşca kalınız.
Balahor
1 ay önce
Esareti, cesaretle yenip bu toprakları tekrar vatan yapanlara selam olsun 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap