SON DAKİKA
SON DAKİKA
Zaman çok önemli; koronayı ya yeneceğiz, ya yeneceğiz!
3/25/2020

Beklenen salgın iklimi ülkemizi de sardı… Biz ne diyoruz? Panik yok!

Tedbir al ve evde kal!

15 günden fazladır İstanbul’dayım. 10 gündür de Sağlık Bakanı ve devletin, “Evde kal” tavsiyesine uyarak, hiç sokağa çıkmadım… 80’leri yaşamış olan bizim nesil, devletin tavsiyesini ciddiye alır, ülke bekasının da ne demek olduğunu iyi bilir.

Tedbir bizden takdir Allah’tan.

Olay ciddi lakin insanlar ciddi değil.

Beni en çok evde kalmış olmak değil, ciddiyetsiz ve duyarsız insanlar bunaltıyor.

Haberleşme ağının bu kadar geniş olduğu bir dönemde, insanların duymazdan, görmezden gelmesi… Duyup da anlamıyor gibi davranması tam anlamıyla bir cehalettir.

Mesela; Umre’den gelenleri ağır eleştiriye tutanlar,  onları cahil olmakla suçlayanlar, devletin yeteri kadar tedbir almadığını iddia edenler, bunca uyarıya rağmen, bir hafta sonra,  İstanbul’un en pahalı semtlerinde geziniyor, semt sahillerinde de, piknik ve spor yapabiliyorlardı… Demek ki, bilinçli olmak ile akletmek farklı bir şeymiş.

Cehaleti giderecek bir okul henüz yok!

İnsan olmak, insana yakışır biçimde hareket etmek ve toplu yaşamanın gereğini yerine getirmek çok önemli.  Bu konularda ne kadar eksikseniz, o kadar cahil ve geri kalmış oluyorsunuz.

Kıymetli okurlarım; virüse karşı etkili bir tedavi ve aşının kullanımı 1 yıldan önce mümkün olamayacak gibi görünüyor. İnsanların bu virüse karşı bağışıklık kazanması ise oldukça uzun bir zaman istiyor.

Bizleri en çok korkutan şey;  henüz aşısı ve ilacı bulunmayan korona virüsünün hızla ilerlemesi;  hastanelerde yeterli sayıda yoğun bakım ünitesi olmadığından, hastalara yeterince sağlık hizmeti verilememesi. Neticesinde de, çok insanımızı kaybedecek olmamız.

Ülke ve birey olarak bu küresel senaryodan, sağlıklı ve (özümüzü kaybetmeden) kendimiz olarak çıkma gayretinde olmalıyız.

Bu da, birliğimize sıkı sıkı sarılmakla, virüse karşı verilen mücadelede devletimizin yanında olmakla, birey olarak sorumluluklarımızı yerine getirmekle olur.

Lütfen korona virüsünün hayatımızı ve ülkemizi mahvetmesine izin vermeyelim. Küresel güçlerin korkularımız üzerinden bizi ele geçirmesine müsaade etmeliyim. Zaman çok önemli, hem insan hayatı için hem de ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısı için. Fazla yara almadan normalleşmemiz gerekiyor.

İDRAK etmemiz gereken mesele şu;

Ülkemizi de etkisi altına alan bu küresel savaşı sadece, devlete bırakarak kazanamayız.  Ya da birilerinin yaptığı gibi, “Sağlık Bakanlığı yapsın da görelim” gibi bir muhalefet tavrıyla da bir yere varamayız… Devlet kadar her birimizin de aynı sorumluluğu üstlenmesi ve mücadele etmesi gerekir.

Her büyük felaket gibi korona salgını da dünyanın gidişatını değiştirecek, bazı ülkeler büyük yıkımlar görerek, zorunlu değişimler yaşayacaktır. Bu arada, güçlü bağışıklık sistemine sahip insanlar gibi, iç yapısı güçlü olan ülkeler, bu savaştan daha az hasarla çıkacaktır…

O vakit! Gün dayanışma ve birlik zamanı… Moralimizi yüksek tutalım. Birbirimizi uyaralım; evden dışarı çıkmayalım!

Ya Kazanacağız, ya Kazanacağız!

Ötesi YOK!

Yorum Yap


550

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap