SON DAKİKA
SON DAKİKA
Siyasetin gözü gençlikte ama!
7/8/2020

 
Ak Partiyi iktidara taşıyan önemli güçlerden birinin kadınlar olduğunu hepimiz biliyoruz.
Özellikle muhafazakâr kesim beklentilerine cevap vereceği düşüncesiyle seçimlerde AK Parti için fedakârca çalışırken, en ön safta hep kadınlar vardı. Daha sonra başka partilerde aynı güce seslendi ama bekledikleri cevabı alamadılar.


Bugün geldiğimiz noktada kadınların büyük çoğunluğu siyasetin, beklentilerine cevap vermediği konusunda hem fikir. Kadınlar, halkın taleplerini dikkate alma konusunda politik davranan siyasetin, kendi çıkarları söz konusu olduğunda daha ciddi çalıştığını düşünüyor.


Diyeceğim şu ki,  kadınlar politik davranan, kendi sorunları konusunda çözümsüz bırakılan ve bir türlü söz hakkı bulamadıkları alana, yani siyasete mesafeli.
Anket çalışmasında öne çıkan eğilim, kadınların siyasi temsiliyete aday olmak istemediği yönünde(%29,7 milletvekili adayı olmak istiyor, %30,3 belediye başkan adayı olmak istiyor, %26,7 belediye meclis üyesi olmak istiyor).
Dolayısıyla siyasetin ibresi şimdi gençlere çevrilmiş durumda…

Kadınlardan umudunu kesen siyasi partiler, gelecekteki seçim stratejisini gençlere yönelik hazırlıyor. Hangi argümanların gençler üzerinde daha etkili olacağına yönelik çalışmalar yapılıyor.
Muhtemelen her zamanki gibi bütün siyasi partilerin, gençlere karşı tavrı ve söylemleri aynı olacaktır; “özgürlükçü, cesur, barışçıl, fikir üreten, gençliğin yanında olan, demokrat, düşüncelere önem veren, fırsat eşitliği sunan…gibi”
Son günlerde Z kuşağı olarak tanımladıkları gençleri yeterince tanımadan ürettikleri siyasi söylemlerle gençleri ne kadar kazanırlar? Bilemem!
En önce gençlerin yetişme şartlarını ve bugün içinde bulundukları durumu, gençleri yetiştiren eğitim sistemini ve yetişkinlerini iyi tanımlamaları gerekiyor.
Mademki insanları gençler ve yetişkinler olarak ikiye ayırıyoruz, önce yetişkinlerin nerede durduğuna, nelerle meşgul olduğuna bakmak lazım.

Yetişkinler ve siyaset kendini sorgulasın;
Nihayetinde, gençlerin bakış açısını yetişkinler, eğitim sistemi ve sosyal çevre oluşturuyor.
Ülke geleceğini teslim edeceğimiz gençlerin önüne bir hedef koyabildik mi? Onlara kendilerini gerçekleştirme fırsatı verebildik mi? Doğrularımızla örnek olabildik mi? Yetişmiş ve kıymetli beyinlerimiz fırsatını bulduğu an, başka ülkelere gidiyor. Genç işsizliği korkunç durumda… Onları var edemeyen, hayata hazırlayamayan bir sistemden ve onları sadece oy potansiyeli olarak gören siyasetten bahsediyoruz.
Bugün genç kuşağın %70’i, siyasi partilerin, Türkiye’nin sorunlarını çözeceğine inanmıyor. %80’i eğitim sisteminin gençleri, hayata hazırlamak konusunda yeterli olmadığını düşünüyor.

Sonuç olarak;
Önceki seçimlerde kadın hareketi siyaset için bir fırsat olarak görülmüş, siyasi vaatler ve söylemler kadınlara yönelik hazırlanmıştı. Siyaset önümüzdeki seçimlerde ise, genç hareketini bir fırsat görüyor.
Amma velâkin siyasetin işi zor.
Gençler o kadar gerçekçi, donanımlı ve sorgulama yeteneğine sahip ki, bugünü kurtaramayan siyasete asla destek olmayacak, yarınlarını da kendileri belirleyeceklerdir. 

Yorum Yap


550

yunus
4 ay önce
Petrol ülkeleri,petrol paraları ile paralı gençleri toplayarak Libya'ya gönderiliyorlar.Linya da ne yapacaklar bölge insanlarını öldürecekler. Sonuç, Libya'nın petrol ve doğal gazını alan Rusya ile Amerika...Ölenler bölgenin gençleri...Bölge halkları kardeştir. Onları öldürerek ,yetimleri,yaralıları lastik botlarda batıranlara insan mı diyeceğiz? İnsan var.Asil olan insanlık var.Belge gençliği birleşiniz. Zalimlere karşı bir ve bütün olunuz.
güldemeti
4 ay önce
Yunan Gençliği ile Türk gençliği... Yunanistan ile yapacağımız müşterek projeler varken, Yunan halkını terör ve savaşlara destek veren Yunan Siyasetçileridir.1970 yılından beri EOKA,PKK ve ASALA gibi terör örgütlerine destek veren Yunanistan...Yunan halkı terör istemez...Terörü isteyenler siyasetçilerdir...Suriye'deki PKK kampı ile Yunanistan'daki PKK kampları bölge halkını öldürüyor. Bölgenin Petrolunu,doğalgazını alan Rusya ile Amerika...Yunan Gençliği ile Türk Gençliği bu gerçekleri görmeli...YYetime,yaralıya,yaşlıya elini uzatan Türk Gençl
gençosman
4 ay önce
Trabzon'da,Rize'de ve Giresun'da Çay fabrikaları var. Rize merkezde 40 adet çay fabrikası var. Rize üniversite gençlerinin bölge fabrikalarını gezip görmesi çok. Trabzon'da 60 bin üniversite genci var.Çay fabrikası gezip gören hiç yok. Giresun'da yok.Artvin'de yok. 1970 yılında avrupaya çalışmak için giden gençlere bakız.Birde üniversitenin yanındaki fabrikayı gezip görmeyen gençlerin haline bakınız... İlim Çin'de olsa gidip alınız. Üniversitenin yanındaki fabrikaların teknolojik gelişmesinden haberi olmayan gençlik....Çay Fabrikaları açılın
güneş
4 ay önce
Libya,Suriye ve Türk Gençliği...Kısa bölge ülkelerinin gençliği yaşadığı dünya olay ve hadiseler karşısında, Türk Gençliğinin karşısına Suriye'de Rusyayı çıkaran Amerika, Linya'da da Türk gençliğinin karşısına Rusya'yı çıkaran Amerikadır.Libya petrol bölgelerini ele geçiren Rusya'ya karşı mutlu olan Amerika...Bölge petrollerinin tasımatında Amerika ile Rusya önemlidir. Bölgenin Suriye ve Libya halkı öldürülüyor. Yetim,yaralı ve yaşlılara alını uzatan sadece Türkiye...Bölge halkları kardeştir...
metin
4 ay önce
Türk Gençliğinin çok partili dönemin en değerli gençlik projesi Maliye Bakanımızun Libya ile Türkiye Petrollerinin ortaklaşa yapacağı petrol anlaşmasıdır. Neden Gençlik Projesi, Türk Gençliği ile Libya Gençliğinin kardeş projesidir. Bu proje geliştikçe kardeş Libya ile müşterek çalışacağız. Gelecek dönemlerde Türk-Libya Gençlik Üniversitesi kurulmasının şiltelerinin düğümleri atılacak.Gençlerin dokumasına imkan sağlanacaktır. Suriye;libya,Irak,İran bölge halkları kardeştir. Bölge halklarını terör ve savaşlarla öldürenler zalimlerdir. Mısır yö

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap