SON DAKİKA

Haber > Yaşam > Tatile çıkacaklar dikkat! Hırsıza davetiye çıkarmayın

Tatile çıkacaklar dikkat! Hırsıza davetiye çıkarmayın

14 Temmuz 2019 Pazar - 17:11

Uzmanlar herhangi bir önlem alınmadan konum paylaşımlarının hırsızlara davetiye çıkardığını söyledi

Tatile çıkacak vatandaşlara uyarılarda  bulunan bilişim uzmanları, özellikle sosyal medyada yer bildirimi yapılıp  hırsızlara kapı aralanmaması, ücretsiz ve kaynağı belli olmayan her Wi-Fi'ye  bağlanılmaması, "bedava", "kazandınız" gibi uyarılara kulak asılmaması  gerektiğini belirtiyor. 
 

Bilişim uzmanları, tatil sezonuyla birlikte artan hırsızlık olaylarına karşı tatile çıkacak vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, “Son yıllarda hırsızların sosyal medyadaki yer bildirimlerini takip ettiği biliniyor. Mümkünse sosyal medya hesaplarında konum belirten özellik de kapalı tutulmalı. Ayrıca şifresiz, doğrulama istemeyen ücretsiz internet ağları (Wi-Fi) bilgisayar korsanları için bulunmaz bir fırsat. Bu ağları kullanmayın” dedi.
 
SAHTE PARA DOLAŞIMDA
 
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Murat Emergen de şöyle konuştu: “Tatil beldelerinde kredi kartı kopyalamalarına karşın, ATM’lerde anormal bir durumdan şüphelenenler ATM makinesini terk etmeli ve bankayı aramalı. Ayrıca kalpazanlar yaz sezonunda para dolaşımının yüksek olduğu yerlerde cirit atıyor. Vatandaşlar tatil rehavetinden sahte paraları anlayamayabiliyor. Mağdur olmamak için özellikle şüphelenilen para mutlaka alınmadan önce incelenmeli.”
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap