SON DAKİKA

Haber > Siyaset > YSK, seçimlere girme yeterliliğine sahip olan partileri açıkladı

YSK, seçimlere girme yeterliliğine sahip olan partileri açıkladı

31 Ocak 2021 Pazar - 11:59

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlere girme yeterliliğine sahip olan siyasi partileri belirledi. Listede 17 siyasi parti var

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 17 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu ifade edildi.

 Kararda bu partilerin Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi olduğu belirtildi.

Kararda diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu taşımamaları nedeniyle 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 11. bendi ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği kaydedildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
1
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
1 ay önce
Ortada seçim yokken bu açıklama da niye? diyenlere : DEVA ve Gelecek Partilerine üye veya oy vermek isteyenlere moral bozukluğu olsun diye. Amaç onlarin yükselişine darbe. AKP siyasette her şeyi deniyor. Mesele bu.
Doğru söz
1 ay önce
Başlık yanlış. Şu anda 17 parti o yeterlilikte. Seçim şu anda değil. Ne zaman olacağı belli değil. Kim öle kim kala misali ne olacağı belli değil. Bu başlık DEVA ve Gelecek Partisine menfi etki için atıldı. Bu partiler yükselişte.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap