SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Tarih verildi, kulisler hareketlendi! Ortak adayı Akşener açıklayacak

Tarih verildi, kulisler hareketlendi! Ortak adayı Akşener açıklayacak

29 Nisan 2022 Cuma - 13:10

Siyasi kulisler hareketlendi. Ortak cumhurbaşkanı adayı için dikkat çeken iddiayı gazeteci Fikret Bila yazdı. Bila, adayın açıklanabileceği tarihe dikkat çekip ismi açıklayacak ismi açık açık yazdı.

Gazeteci yazar Fikret Bila CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında “Ya bana katılın ya da şimdi yolumdan çekilin” açıklaması ile kimlere mesaj verdiği yazdı. Fikret Bila, altılı masanın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili de çok çarpıcı bir iddiayı dile getirdi. CHP kurmaylarına en çok sorulan sorunun ‘aday ne zaman açıklanır’ sorusu olduğunu ifade eden Halk TV yazarı Fikret Bila, cevabın ise ‘temmuz ayında Meral Akşener tarafından açıklanır’ olduğunu ileri sürdü.

YOLUMDAN ÇEKİLİN DİYEN KILIÇDAROĞLU İÇERİYE MESAJ VERDİ

Fikret Bila, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Ya bana katılın ya da şimdi yolumdan çekilin” açıklamasının parti içine dönük mesaj olduğu görüşünü savundu. Bila, “CHP Lideri, giderek en küçük eleştiriye tahammül göstermeyen, her türlü muhalefetin üzerine yürüyen ve ağır baskı kuran iktidarla sert bir mücadeleye girmek üzere yola çıktığını söylüyor. Bu yolda durmayacağını vurguluyor ve yol arkadaşlarına, dolayısıyla CHP’nin içine “ya bana katılın ya da şimdi yolumdan çekilin” diyor. Kılıçdaroğlu bu sözlerine açıklık getirirken bütün halka, herkese seslendiğini söylemiş olsa da diğer partilere “yolumdan çekilin” diyemeyeceğine göre, bu sözler dışarıdan çok içeriye dönük mesajlar taşıyor. CHP’nin etkili isimleriyle yaptığım görüşmeler de bu saptamayı doğrular nitelikte.” dedi.

ADAYLIK KONUSUNDA MALZEME VERİLMESİNDE RAHATSIZ

Yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimleri paylaşan Fikret Bila, “Kılıçdaroğlu, önümüzdeki seçimlerde cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği tek adam rejiminden ülkeyi kurtarmak için partisine ve kendisine tarihi bir sorumluluk düştüğü düşüncesinde. Bu amaçla iktidarla çok sert bir kavgaya tutuşmaya kararlı. Bu kavgada Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran parti olarak CHP’ye ve “yol arkadaşlarım” dediği CHP’lilere, genel başkandan üyeye kadar çok özel bir görev düştüğü kanaatinde. Bu nedenle iktidar tarafından sürekli körüklenen “adayınız kim” tartışmalarına partisinin içinden malzeme verilmesinden rahatsız. Adaylık konusunda bu tür malzemeler üretilmesinin iktidara hizmet edeceği düşüncesiyle her CHP’linin çok özenli olmasını bekliyor. Bu beklenti ile parti içi disipline uyulmasının her zamankinden daha önemli olduğunu söylem ve tutumuyla hissettiriyor. Parti yetkili kurullarında belirlenen ve Genel Başkan tarafından dillendirilen politikaları tartışmalı hale getirerek ikircikli bir görüntü yaratılmasına katkı verecek söylem ve tutumların partiye zarar verdiği düşüncesi hakim.” diye yazdı.

'KILIÇDAROĞLU, YAVAŞ VE İMAMOĞLU TARTIŞMALARINA TEPKİLİ'

Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayını 6 muhalefet liderinin belirleyeceğini söylediğini ifade eden Fikret Bila, “Gayet başarılı bulduğu belediye başkanlarının görev sürelerini tamamlamalarından yana olduğunu açıklamasına karşın isimler üzerinden tartışmaların sürdürülmesine karşı tepkili.” dedi.

KILIÇDAROĞLU UCU AÇIK BEYANLARA SET ÇEKMEK İSTİYOR

Fikret Bila, şöyle devam etti:

“Ya bana katılın ya yolumdan çekilin” derken, 6 genel başkanın adayı belirlemesi kararı ortada dururken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ismi üzerinden yapılan spekülasyonlara parti içinden ve dışından zemin hazırlanmasına, ucu açık beyanlarda bulunulmasına set çekmek istiyor.

CHP kurmayları, iktidarın, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş üzerinden CHP’de adaylık kavgası yaşandığı izlenimi yaratmaya yönelik hamlelerine, tuzaklarına karşı kesin bir söylem birliği sergilenmesi ve başka taraflara çekilebilecek, istismar edilebilecek beyanlarda bulunulmaması gerektiği üzerinde özenle duruyorlar.

İktidarın bağlamından koparıp, cımbızlayarak başka tarafa çektiği beyanlara son örnek olarak İmamoğlu’nun Sözcü gazetesine verdiği söyleşi gösteriliyor. İmamoğlu’nun, “Bir CHP’liye kim olsa sorsanız ilk sözü elbette ki kendi genel başkanının aday gösterilmesini ister. Ben de CHP’liyim ve benim de adayım genel başkanımdır, Sayın Kılıçdaroğlu’dur” sözlerinden sonra, “Ancak Ekrem İmamoğlu burada kendini taca ya da auta atmıyor. Kendi sorumluluğunun da farkında” ifadesinin farklı bağlamda kullanılmasına karşın, iktidar yanlısı yayınlar tarafından “adaylık” ilânı olarak sunulmasına dikkat çekiliyor.”

'ORTAK ADAY TEMMUZ AYINDA AKŞENER TARAFINDAN AÇIKLANACAK'

CHP kurmaylarına en çok Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklayıp açıklamayacağına dair soru yöneltildiğini belirten Fikret Bila şunları kaydetti:

“Verilen yanıt ise ortak:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun siyasi nezaketi buna engeldir. Kılıçdaroğlu, adayın 6 lider tarafından belirleneceğini söyledikten sonra böyle bir açıklama yapmaz. Diğer 5 lider böyle bir karara varırsa açıklamanın da bu liderler veya bu liderlerden biri tarafından yapılmasını tercih eder.”

“Peki böyle bir açıklamayı 5 liderden hangisi yapar” diye sorulduğunda verilen yanıt ise “Siyasi nezaket bu açıklamanın Sayın Meral Akşener tarafından yapılmasını gerektirir” şeklinde.

Peki “Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağı ne zaman açıklanır” sorusunun ortak yanıtı ise şöyle:

“İkinci bayram günlerinde. Kurban Bayramı’nı beklemek lazım.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap