SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Mehmet Metiner: İlginç ve tehlikeli bir saflaşma başladı

Mehmet Metiner: İlginç ve tehlikeli bir saflaşma başladı

15 Ekim 2021 Cuma - 11:55

Mehmet Metiner, başkanlık sistemi ve parlamenter sistem isteyenler arasında ilginç ve tehlikeli bir saflaşma başladığını belirtti.

AKP'nin eski milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, Türkiye'de başkanlık sistemi ve parlamenter sistem isteyenler arasında ilginç ve tehlikeli bir saflaşma başladığını belirtti.

"Eski Türkiye’deki vesayet sisteminin varlığına bakarak parlamenter sistemin vesayet ürettiğini söylemek yanlıştır" diye yazan Metiner, "Parlamenter sistemin uygulandığı Batı’da vesayet söz konusu değildir. Türkiye’ye özgü bir gerçekliği, sistemden kaynaklı bir sorunmuş gibi takdim etmek, hakikatle bağdaşmaz. Türkiye’ye özgü parlamenter sistem özü itibariyle vesayete dayalı, yasamanın yürütmeyi denetleyemediği, tersine yasamanın yürütmenin emrinde olduğu, ayrıca hepsinin üstünde amir konumunda bürokratik vesayet adacıkların olduğu bir anti-demokratik sistem. Bir erk olarak yargının o eski sistemde nasıl ideolojik bir vesayet odağı olarak çalıştığına hiç girmiyorum." ifadelerini kullandı.

Metiner köşe yazısında muhalefetin talep ettiği "Güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sistem"de yürütmenin başı olan Başbakan'ın aynı zamanda parti genel başkanı olacağını söyledi. Metiner, "Bugün yürütmenin başı olarak Cumhurbaşkanı’nın kullandığı yetkileri Başbakan kullanmayacak mıdır? Bu durumda partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ile partili Başbakanlık sistemi arasında özü itibariyle nasıl bir fark olduğunu bilmek isteriz." ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap