SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Erdoğan ve Devlet Bahçeli'ye kötü haber!

Erdoğan ve Devlet Bahçeli'ye kötü haber!

10 Haziran 2021 Perşembe - 11:24

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde gerçekleştirdiği saha araştırmasında Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin oylarının eridiği görüldü.

Birgün'de yer alan habere göre; Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Van, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkâri, Ağrı, Muş, Bingöl, Bitlis, Adıyaman, Kars, Tunceli ve Iğdır’da bin 64 kişi ile yüz yüze yapılan saha araştırmasında katılımcılara sorular yöneltildi. Anket çalışmasında katılımcılara ülkenin en önemli sorununun ne olduğu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ve olası seçimde hangi partiye oy vereceklerine ilişkin sorular yöneltildi.

Türkiye’nin en önemli birinci öncelikli sorunu nedir sorusuna katılımcıların yüzde 54,6’sı ‘ekonomik kriz/işsizlik’ cevabı verirken, yüzde 17,6’sı ‘Kürt sorunu’, yüzde 5,6’sı ‘çatışma şiddet ortamı’, yüzde 4,9’u ‘hukuk sisteminin mevcut durumu’ cevabı verdi. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini başarılı buluyor musunuz?’ sorusuna ise katılımcıların yüzde 62,8’i ‘başarısız’ cevabını verirken, yüzde 16,3’ü ‘başarılı’ cevabını verdi.

Anket çalışmasında ülkenin bir erken seçime gitmesi gerekli olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların yüzde 65 gibi yüksek bir oran mevcut koşullarda ülkenin erken seçime gitmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Katılımcılara ‘Aday olması halinde şu andaki AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yine seçimleri kazanır mı?’ sorusu da yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 23,5’i ‘evet’, yüzde 52,5’i ‘hayır’, yüzde 24’ü ‘kararsızım’ dedi. ’Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya ay verirsiniz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 36,1’i ‘Selahattin Demirtaş, yüzde 21,7’si ‘Recep Tayyip Erdoğan’, yüzde 12,2’si ‘kararsızım’, yüzde 10’u ‘oy kullanmayacağım’, yüzde 9,3’ü ‘partimin göstereceği adaya oy veririm’ şeklinde yanıt verdi. Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verenlerin oranında yüzde 13,1’lik bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.

Çekirdek destek yüzde 22’ye düştü

Öte yandan T24 programına konuk olan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, son dönemdeki tartışmaların AK Parti seçmeninde yarattığı etkiye ilişkin konuştu. Ağırdır, seçmen kitlelerinin siyasi partiler konusunda nasıl tercihlerde bulunduğunu ve yaptıkları araştırmaların sonuçlarını anlattı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde 100 seçmenden 90’ının sandığa gittiğini, 90 kişiden de 45’nin AK Parti’ye oy verdiğini belirten Ağırdır araştırma sonuçlarını şöyle yorumladı: “O 45 kişinin 36-37 kişisi AK Parti’nin çekirdek seçmeni, 8’i de sempatizan seçmeniydi. Bu 36-37 çekirdek seçmenin 22-23 aralığına kadar gerilemiş olduğu görülüyor.”

Beğendim
2
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

uA 34-Trabzonlu
14 gün önce
DOĞU VE G.DOĞUDA MHP NİN OYU ZAYIF ZATEN. NASIL Kİ İÇ ANADOLU VE KARADENİZDEN HDP YE OY ÇIKMAZSA. AYRICA PKK DAN NEFRET EDEN DOĞU VE G.DOĞU HALKI AK PARTİYE OY VERİYOR. ELAZIĞ, BİNGÖL,Ş.URFA GİBİ İLLERİMİZDE PKK DAN NEFRET EDEN KİŞİLER AK PARTİYE YAKIN. DOĞU G.DOĞUNUN DA YÜZDE 40 İLE 50 SİNİ AK PARTİ ALIR. AYRICA BU ANKET ŞİRKETLERİNE ÇOK GÜVENMEMEK GEREK. 8-10 BİN KİŞİYLE ANKET YAPARAK TÜRKİYE DE SEÇİMİ BU KAZANIR DİYEREK ALGI YAPIYORLAR.......

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap