SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'Suriyeliler' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'Suriyeliler' tepkisi

21 Temmuz 2021 Çarşamba - 18:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Suriyeli kardeşlerimizi, huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz." sözlerine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de 20 Temmuz'da katıldığı program dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkileri düzeltip sığınmacıları geri göndereceğini söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu'na, "Bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece, bize sığınan Allah'ın kullarını katillerin kucağına atmayız" sözleriyle cevap verdi.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde olduklarını anımsatan Erdoğan, "İdrak ettiğimiz Kurban Bayramı'nın birinci gününde burada yaptığımız açılışların Kuzey Kıbrıs halkına yeni bir heyecan, yeni bir aşk getirmesini temenni ediyorum. 20 yıl öncesinin Kuzey Kıbrıs'ı ile bugünün Kuzey Kıbrıs'ı mukayese edilemeyecek derecede değişmiştir, altyapısıyla üstyapısıyla gelişmiştir. Hamdolsun bunları başardık. Bizden önceki iktidarlar bunları maalesef başaramadılar, böyle bir dertleri de zaten yoktu ama bizim derdimiz vardı." ifadelerini kullandı.

'BİZ BİR MEYDAN OKUMA YAPIYORUZ'

Türkiye'de kendileri için neyi dert edinmişlerse aynısını Kıbrıs'ta da dert edindiklerini ve adımlarını da buna göre göre attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii burada bize hep bazı bariyerler oluşturuldu. Bu bariyerler sebebiyle de burada atılması gereken adımlar gecikti. Düşünün, susuzluğa talim eden bir Kuzey Kıbrıs vardı. Şimdi Türkiye'den buraya denizin altından su getiriyoruz. Ve biz bir meydan okuma da yapıyoruz, Güney'e diyoruz ki 'İsterseniz size de buradan su verebiliriz. Bunun adını da Barış Pınarı koyarız.' İsteyemediler. Şu anda hala tankerlerle Yunanistan'dan Güney'e su getiriyorlar. Tabii biz onların hepsini elhamdülillah aştık. Birlik, kardeşlik ve dostluk hislerinin hakim olduğu mübarek bayram günlerinin manevi iklimini Kıbrıslı kardeşlerimizle paylaşmış olduk. Kıbrıs Türk halkıyla dayanışmamızı da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne olan desteğimizi de en üst düzeyde sergiledik, sergilemeye de devam edeceğiz."

KILIÇDAROĞLU'NA 'SURİYELİ SIĞINMACI' TEPKİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, iktidara gelmeleri halinde Suriyelileri ülkelerine geri göndereceğine yönelik açıklamaları ile "Dünyaya sesleniyorum, Kuvayımilliye geleneğinden geliyorum, çok çetin müzakereler sizi bekliyor" sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Erdoğan, şöyle konuştu:

"(Ben Atatürk'ün partisiyim) diyen bu adam, 'Kuvayımilliye geleneğinden geliyorum' diyor ama bir defa Kuvayımilliye ruhundan haberi yok. Onu bir öğrenmesi lazım. Çünkü ta oralara kadar asker göndermişiz. Tavsiye ediyorum, Misakımilli'yi bir öğrensin. Misakımilli nedir? Misakımilli neyi kapsıyor? O kapsam içerisinde neler vardı? Bunu bir öğrenmesi lazım. Bundan haberi yok.

O 'göndereceğim' diyor. Biz bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız. Bu kadar açık söylüyorum. Şu anda bunlar bize sığınmışlar 'elaman' diliyorlar. Bu 'elaman' dileyenlere 'Hadi geldiğiniz yere dönün' diyemeyiz."

Suriyelilerin kaldıkları çadırları gördüklerini, onlara briket evler yaptıklarını ifade eden Erdoğan, hedefin ilk etapta 100 bin briket ev olduğunu, 50 bin civarındaki evin bitirildiğini söyledi.

Erdoğan, buralara sığınmacıların bir kısmını yerleştirmek istediklerini, bunun insani, vicdani ve İslami bir yaklaşım tarzı olduğunu kaydetti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama bu adamın böyle bir derdi yok ki, böyle bir sıkıntısı yok ki. Bizim derdimiz var, bizim sıkıntımız var. Biz insana insanca yardım etmenin gayreti içerisinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii bir de şu var; bu nasıl bir devlet adamı veyahut da nasıl bir siyasetçi, onu da anlamakta zorlanıyorum. Hani yanında güya elçilik falan yapmış olanlar var ya, onlara da bir sor. BM kurallarına göre mülteciler gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine dönebilir. Bundan da haberi yok. Böyle bir şeyi de zaten yapamazsın. Eğer gönüllü değilse, hele hele mülteci bir de sığınma talebinde bulunmuşsa, belki onu sen kabul etmek zorunda kalacaksın. Öyle bir durum da var. Nasıl siyaset yapıyor, kimlerin eline kaldı siyaset, yandık."

KILIÇDAROĞLU: SURİYELİLERİ HUZUR İÇİNDE ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Temmuz'da sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoda Suriyeli göçmenler konusunu ele almıştı. Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi, huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. İktidar olduğumuzda, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda, Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da 2 yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.” demişti. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

Pusat
2 ay önce
Ya arkadaş şu sallama söz de tam bir trol ,acaba bunun soyu kimlerdendir? Bir objeftik yorum yapmasıni beceremiyor.adamlik iyi yapilana iyi ,kotü yapılana kötü demektir.
Turgut
1 ay önce
Bir ülkeyi taklan toplan fet edemiyosan.mülteci oynunu kulanıcaksın .akp de bunu yedi türkiyenin altına dınamiti yerleştirdi.zamanı gelince türk halkı bunun bedelini ödeyecektir.gün gelir görürsünüz.
Turgay
2 ay önce
Çok meraklı isen al sarayında besle ama örtülü ödenekten değil kendi maaşından.
Doğru söz
2 ay önce
RTE cehalete oynamaya devam. Yahu adam orada 2 yılda barışı tesis edip adamları evlerine yurtlarına kavuşturacağız diyor. Sen ise sanki ijtidar olduklarınin ertesi günü onları kolundan tutup zorla götürecekler şarlatanlığına döndürüyorsun. Lütfen siyasi ahlâk. Ve lütfen hep cehalete oynamayı bırak ki siyasete seviye gelsin!
Ahmet
2 ay önce
Ne yani şu anda Kilis ve Gaziantep boşandı tüm suriyeliler memleketine gidiyor eğer katiller birşey yapacaksa şimdi yapar.
Orhan
2 ay önce
Artık akp suriyeli ve afganli oylarına güveniyor.yemin ederim önceki secimlerde akp ye verdim cok pişmanım bu mülteciler yüzunden.bende oy verecek partı yok artık yeni temiz bir oluşum cıkmasa
Pusat
2 ay önce
Güzel vatanım mülteci yuvası oldu.bununda bir bedeli vardır.o bedelide ilk secimlede görülecektir.
Halil
1 ay önce
Bayram ziyaretlerinde "..katillerin (!) kucağına eşyalarını da Mehmetçiğe taşıttırarak göndermeye ne demeli.."
Cevdet
2 ay önce
Bir de Halki düsünün Lütfen.. Suriyeli , Afgan vs. 20 sene oldu hala Halka oy icin Sov.. Birazcik calisin. Vakfikebir sahilleri Cöplük olmus , Halk cok Pis.. Adam yiyor elinde kalani yere atiyor. Polis , Bekci , Zabita vs. Görevleri ne. Polisi ckalim digerleri gerek Maas aliyor yazik cok yazik.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap