SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Anket şirketlerinden son anket sonuçları: 2018'i doğru bilmişlerdi

Anket şirketlerinden son anket sonuçları geldi. Erken seçim tartışmaları alevlenirken, ORC Araştırma, Metropoll Araştırma, MAK, Optimar ve Konda'nın son anket sonuçları dikkat çekti.

2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde erken seçim tartışmaları giderek büyüyor. Muhalefet erken seçim için baskı yaparken, iktidar seçimlerin normal takviminde yapılacağını vurguluyor. Kulislerde iktidarın memur zammı, 3600 ek gösterge, EYT ve asgari ücret konularında attığı adımlarından sonra 2022 yılında erken seçim ihtimalinin kuvvetlendiği sık sık dile getiriliyor. 

Siyasette erken seçim tartışmaları devam ederken, anket şirketleri kamuoyu araştırmalarını açıklamaya devam ediyor. 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini doğru tahmin eden ORC Araştırma, Metropoll Araştırma, MAK, Optimar ve Konda anket şirketlerinden son kamuoyu araştırması sonuçları geldi.

Anket sonuçlarına göre yüzde 7'ye çekilen barajı ittifaklar göz önünde bulundurulmadan 5 parti geçebiliyor. Anket sonuçlarının ortak sonucu ise son seçimde yüzde 42'nin üzerinde oy alan AK Parti'nin ciddi bir kan kaybı yaşadığı.

Metropoll Araştırma'nın Eylül 2021'de ittifaklara olan destek bazında yaptığı ankette "iki ittifaka da yakın değilim ama Millet/ Cumhur İttifakı'nı seçerim" diyenlerin Millet İttifakı'nı tercih ederim diyenlerin oranı yüzde 5.0, Cumhur İttifakı'nı tercih ederim diyenlerin oranı yüzde 2.6 olduğu açıklandı. Metropoll Araştırması'nda Fikrim/Cevabım yok diyenlerin oranı da yüzde 10.6 çıktı.

Euronews'te yer alan habere göre Konda araştırma şirketinin Eylül 2021'de yaptığı anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakı'nın toplam oy oranı Eylül 2021'de yüzde 41.6, Millet İttifakı'nın toplam oy oranı ise yüzde 44.1 oldu.

Optimar’ın anketi 19-22 Eylül tarihleri arasında 1938 kişi ile yüz yüze yapılmış. Ankete göre AK Parti ve MHP'nin toplam oy oranı yüzde 50'nin üzerine çıkıyor.

Öte yandan 2018 genel seçimlerinde AK Parti yüzde 42,56 ile birinci parti oldu. CHP, oyların yüzde 22,65'ini aldı. HDP'nin oyu yüzde 11,70 olurken onu MHP yüzde 11,1 oy oranıyla İYİ Parti de yüzde 9,96 ile izlemişti. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap