SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Yeşil eriğin faydaları nelerdir? Erik yedikten sonra dişlerinizi fırçalarsanız...

Yeşil eriğin faydaları nelerdir? Erik yedikten sonra dişlerinizi fırçalarsanız...

14 Mayıs 2019 Salı - 14:25

İlkbahar ve yazın müjdecisi olan yeşil erik hemen hemen herkesin sevdiği ve tezgaha çıkmasını beklediği bir meyvedir.

Ülkemizde 4 çeşidi olan eriğin insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor musunuz? Peki yeşil eriğin faydaları nelerdir? Erik sonrası dişlerinizi fırçaladığınızda diş yüzeyi erozyona uğrar. Sizler için yeşil erik hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında...

Doğu Anadolu Bölgesi'nin üst kısımlarında ve yaylarında yetişen erik aslında ülkemizde hemen hemen her yerde rahatlıkla yetişebilir. Ancak tat olarak aynı olmaz. En güzel erikler yayalarda olgunlaşandır. Can, papaz, mürdüm ve tatlı ürgan olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır. Türkiye'de fazla olan erik diğer ülkelere de yayılmıştır. Türkiye'den sonra en fazla Japonya erik tüketmektedir. Yöreden yöreye tüketim şekli olan erik bizim kültürümüzde hoşaf, reçel ve tatlılarda kullanılır. İçeriğinde pektin ve organik asitler bulunur. Aynı zamanda erik bol miktarda A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerinin yanı sıra  karbonhidrat, potasyum, fosfor, sodyum, potasyum ve demir bakımından oldukça zengindir. Erik ağacı çiçek açtıktan sonraki ilk 4 aydaki hali ekşidir genellikle tuz ile tüketilir. Ağustos sonunda doğru güneşte kızarıp olgunlaşarak kırmızı ve mor renge bürünür. İçerdiği yüksek sıvı sayesinde vücudun ihtiyacı olan suyun yüzde 50'sini kolayca karşılar. Yapılan bazı araştırmalarda eriği içeriğinde hiçbir şey katmadan su ile kaynatıp düzenli tüketildiğinde metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Diyet yapanlar için ideal bir besin olan erik suyu uzun süre tok tutmanın yanı sıra enerji verir.

ERİK YEDİKTEN SONRA DİŞLERİ FIRÇALARSANIZ...

Uzmanlar erik yedikten sonra dişlerin kesinlikle fırçalanmasını tavsiye etmediklerini vurguluyor. Nedeni ise erik içerdiği asidik maddeler diş yüzeyine yapıştığında ya da arasına girdiğinde orada bulunan enfeksiyonu önleyerek dişlerin beyazlamasını destekler. Ancak erik yedikten hemen sonra dişler fırçalandığında bu asidik maddeler diş yüzeyini zayıflatarak sararmasına ve minenin erken çürümesine neden olur.

YEŞİL ERİĞİN FAYDALARI NELEDİR? 

Kötü kolesterol seviyesi kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden kolesterolün dengede durması için yağlı ve karbonhidratlı besinler tüketilmemelidir. İçeriğinde C vitamini olan yeşil erik ise kötü kolestrolü düşürür ve kalp damar sağlığını korur.

Demir maddesi bakımından zengin olan yeşil erik, kansızlık gibi ciddi hastalıkların yaşanmasını önler. Ayrıca yorgunluk ve saç dökülmesine de iyi gelir. Çünkü yeşil erik demir maddesini artırarak hücrelerin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Kilo vermek isteyenler için en ideal besinler arasında yeşil erikte bulunmaktadır. Uzun süre tokluk hissi veren yeşil erik aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan enerjiyi de sağlar. Ortalama gün içerisinde tüketilen bir kase yeşil erik, yeterli olacaktır. 

Hemen hemen içeriğinde bütün vitaminlerin bulunduğu yeşil erik, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini artırır. Mevsim geçişinde tezgahlarda yerini alan yeşil erik bu özelliği sayesinde vücudun hava şartlarına göre değişen değişimini daha sağlıklı geçmesini sağlar.

Sindirim problemlerinde en yaygın olanı kabızlıktır. Uzun süren kabızlık akabinde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ancak erik içerdiği asidik maddeler sayesinde alınan besinleri ayrıştırarak bağırsakları yumuşatıp dışkılama işlemini gerçekleştirmesinde yardımcı olur. 

Yapılan bir başka araştırmada eriğin sigara üzerinde de oldukça olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Erik içerdiği madde sayesinde akciğerlerde biriken toksinleri temizler. Sigaranın neden olduğu hasarı gidererek eski sağlığına kavuşmasını sağlar. 

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU İSE;

Taze sıkılmış can erik ve havuç suyu karıştırılıp tüketildiğinde beyin sağlığını koruduğunu, 

Özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gerektiğini,

Zihin açan ve uzun süre enerji için,

Ter bezlerini çalıştırarak zararlı maddelerin çıkarılmasını sağladığını vurguluyor. 

yasemin.com

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap