SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haramdır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haramdır

28 Ocak 2019 Pazartesi - 13:58

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş büyük bir tartışmanın pimini çekecek bir fetva verdi. Sigara içmek haramdır diyen Erbaş, "Sigaranın pek çok ilim adam

Eski bakan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın haftasonu ajanslara düşen ve İslami kesimden büyük tepkiler çeken sözlerinden sonra bir tartışma da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile başladı.

Video kaydında "bizim adaya oy verirseniz bu ahirette kurtuluş belgeniz olur, cennete gidersiniz" mealinde sözler söyleyen İsmet Yılmaz'a büyük tepki gelmesi üzerine tüm gözler Diyanet'e çevrilmişken Diyanet bu konuda henüz en ufak bir açıklama yapmadı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çok farklı bir gündeme girerek sigarayla mücadelede çok tartışılacak bir çıkış yaptı ve sigara ile ilgili hiç beklenmedik bir fetva verdi.

"HARAM OLDUĞU KANAATİNDEYİM"

Din görevlilerinin sağlığa zararlı bir maddeyi kullanmasının çok yanlış olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

"Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum. Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

SİGARA İÇEN PERSONELE HAC GÖREVİ YOK

Diyanet İşleri Başkanlığı sigara içen personele yaptırım kararı aldı ve Başkan Ali Erbaş imzasıyla, 17 Ocak'ta tüm birimlere gönderdiği resmi yazıda sigara içen personele bu yıldan itibaren hac görevi verilmeyeceğini açıkladı. Kararı değerlendiren Ali Erbaş, Başkanlık tarafından bugüne kadar alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu ve sigaranın asrın felaketleri arasında yer aldığını söyledi

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap