SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Çubuk sorunu ortadan kalkıyor! Koronada devrim yolda

Çubuk sorunu ortadan kalkıyor! Koronada devrim yolda

27 September 2020 Sunday - 14:40

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de buluna havalimanında görevlendirilen köpeklerin, korona virüsü yüzde 100 tespit ettikleri kaydedildi.

Korona virüs testlerinde yaşanan zorluklar, bilim dünyasını farklı çözümler yaratmaya sürükledi. Köpekler üzerinde uzun süreden bu yana denenen çalışmaların sonuç verdiği ve köpeklerin, korona virüsü yüzde 100 tespit eder hale gelmesi için sona gelindiği öğrenildi.

Popular Science’de yer alan habere göre test, yolcunun cildine sürülen ve bir kap içerisine yerleştirilen mendilden yürütülüyor. Köpek, bu örneği ayrı bir kabinde kokluyor. Eğer köpek COVID-19 tespit ederse, fiziksel bir işaret veriyor.

Uzmanlar, daha önce Almanya ve Fransa’da gerçekleştirilen çalışmalarda, köpeklerin korona virüsü yüzde 95 oranına kadar doğru tespit ettiğini aktardı.

“ARAŞTIRMA BEKLENTİLERİMİZİ AŞTI

Çalışma hakkında açıklamalarda bulunan veteriner, Anna Hielm-Björkman, “Bu araştırma beklentilerimizi aştı. Köpekler geçmişte kanser ile diğer hastalıkları tespit etmişlerdi. Fakat koronayı tespit etmenin köpekler için ne kadar kolay olduğunu görünce şaşırdık” dedi.  

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap