SON DAKİKA

Haber > Sağlık > BioNTech-Pfizer aşısında flaş gelişme! 12 yaş üstü çocuklar

BioNTech-Pfizer aşısında flaş gelişme! 12 yaş üstü çocuklar

10 Haziran 2021 Perşembe - 19:46

Almanya'da, BioNTech-Pfizer'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi.

Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, Daimi Aşı Komisyonu  (STIKO), Kovid-19’u ağır geçirme olasılığından dolayı belirli hastalıkları olan  gençlerin ve çocukların BioNTech-Pfizer aşısı olmasını tavsiye etti.
Herhangi bir hastalığı olmayan 12-17 yaşındaki çocuk ve gençlerde şu  an için aşının uygulanmasının genel olarak önerilmediği aktarılan açıklamada,  ancak doktor tavsiyesi sonrasında çocuğun ve ebeveynin isteğiyle aşının bu gruba  da uygulanabileceği kaydedildi.
 
Açıklamada, söz konusu belirli hastalıklar arasında obezite, çeşitli  kalp hastalıkları, kronik akciğer ve kronik böbrek rahatsızlıkları, Down sendromu  ve diyabet sayıldı.
 
STIKO Başkanı Thomas Mertens, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı  açıklamada bu kararı verirken faydaları ve olası riskleri tartmak gerektiğini  belirterek, 12-17 yaşındakilerin Kovid-19 ile ciddi şekilde hastalanma riskinin  düşük olduğunu belirtti.
 
Mertens, Almanya'da bu yaş grubunda sadece 2 ölüm vakası meydana  geldiği bilgisini paylaşarak her iki kişide ciddi ön hastalığın bulunduğunu  aktardı.
 
Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), mayıs  sonunda BioNTech-Pfizer aşının 12-15 yaş grubuna yapılmasını onaylamıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap