SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Bilim Kurulu Üyesi Prof. Akın: Virüs 250 kez mutasyona uğradı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Akın: Virüs 250 kez mutasyona uğradı

22 Aralık 2020 Salı - 09:11

İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün tespit edilmesiyle Noel kutlamaları öncesi kısıtlamalar artırıldı, Türkiye dahil birçok ülke İngiltere'den seyahatleri yasakladı. Değişime uğrayan yeni tür virüs ilk olarak Eylül ayında tespit edildi. Kasım ayında Londra'da tespit edilen vakaların dörtte birine yakını yeni tür virüsle bağlantılı. Bu oran, Aralık ortasında vakaların üçte ikisine yükseldi. Ancak uzmanlara göre virüsün mutasyonu "normal"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Akın:  "Virüs 250 kez mutasyona uğradıBizde bir kez görüldü. Bu normaldir yaşamak için virüs devamlı bir değişime girmek ister”

Birleşik Krallık’ta yeni tip koronavirüsün (Covid-19) mutasyona uğramasıyla ilgili tartışmalar devam ederken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Akın’dan dikkati çekici bir açıklama geldi. Akın’ın aktardığına göre Kovid-19, geçen yıl aralık ayından beri 250 defa mutasyona uğradı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Prof. Akın’ın mutasyona dair görüşlerine yer verdi. Buna göre Akın şunları söyledi: Güney Amerika’nın en güney ucunda bir bölgede görülen bir virüsün suşu (altkültürü), Rusya’nın Kuzey Doğusundaki en uç noktasına ulaşması fazla vakit almıyor. Bir kişi Kızamık virüsünü ortalama 12 kişiye bulaştırır. Burada bu oran 3-4 civarı. Önemli olan ne kadar korunduğumuz.

Virüs Aralık’tan bu yana tam 250 kez mutasyona uğradı. Bizde bir kez görüldü. Bu normaldir yaşamak için virüs devamlı bir değişime girmek ister…

Sarıkaya, yazısında bir diğer Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serhat Ünal’ın da görüşlerini aktardı. Yazının ilgili kısmı şöyle:
Türkiye’deki aşı çalışmalarını yürüten ekibin içinde yer alan Bilim Kurulu üyesi, enfeksiyon ve mikrobiyoloji alanında uzman Prof. Dr. Serhat Ünal, “Hayır yaratmaz” karşılığını verdi.

Prof. Dr. Ünal, İngiltere’deki durumun yeni olmadığını, 1,5 aydır takip edildiğini söyledi.
Hastalık geçirerek doğal yoldan veya aşı ile vücudunda antikor üremiş olanlara yeni durumun bir etkisinin olmayacağını da belirtip ekledi:
“Hızını arttırmış hali vücuttaki hastalık sürecine etki yapmıyor. Damlacık yoluyla bulaşma hazını arttırıyor. Yeni bir suş (bilinen dışında altkültürü) olmadan aşı öne çıkmalı ve süratle yapılmalı. Bizde de yapılacak inaktif aşıları öne çıkaran bir gelişme; çünkü vücutta başka antikorları da ürettiği için hazırlıklı hale getiriyor.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap