SON DAKİKA

Haber > Magazin > Orman yangınında birinciyiz

Orman yangınında birinciyiz

29 Temmuz 2015 Çarşamba - 14:19

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, Türkiye'nin Akdeniz ülkeleri arasında orman yangınlarında birinci olduğunu söyledi.

Antalya 31. İl Koordinasyon Toplantısı, Milli Eğitim Müdürlüğü Başöğretmen Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.İl Koordinasyon Toplantısı’na Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Ece başkanlık yaptı. Toplantıya çeşitli kurumların temsilcileri ve il yöneticileri katıldı. 2015 yılı yatırım programında yer alan projelerin Haziran sonu itibariyle değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, 2015 yılında yatırımcı genel ve özel bütçeli kamu kurumları ile mahalli idareler tarafından 627 adet projenin yürütüldüğünü ve Antalya'da yürütülen 627 adet proje için 7,9 milyar lira harcanacağını belirtti. Ece, 2014 yılında ise 2,3 milyar lira harcamanın yapıldığını dile getirirken, 2015 yılında haziran ayı sonu itibariyle parasal gerçekleşme oranının yüzde 43,5 olduğunu ifade etti. Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, "108 proje bitmiş, 399 proje de devam etmekte, 31 proje ihale aşamasında, 89 proje henüz başlanmamıştır" dedi.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Türkiye'nin Akdeniz ülkeleri arasında orman yangınlarında birinci olduğunu söyleyen Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, "Gerek yangın öncesi çalışmalar, gerek yangın anı ve sonrasındaki ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili Akdeniz ülkeleri arasında birinci durumda ve bu bizim için bir savaştır" diye konuştu.

Orman yangınıyla mücadelede sahip oldukları ekipmanlardan da söz eden Türk, "49 gözetleme kulesi, 225 havuz ve gölet, 91 arazöz, 47 ilk müdahele aracı, 36 su ikmal aracı, 13 dozer, 10 greyder, 4 helikopter, 1 uçak, 13 treyler ve bin 126 orman yangın işçisi bulunuyor. Orman yangınları ile mücadelede, Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde, Antalya'da Uluslararası Yangın Eğitim Merkezi var. Eğitim merkezinde ileri sürüş teknik, yangın uzmanlık ekipleri ile eğitimleri yapılmaktadır ve sadece Türkiye'den değil dünyanın birçok yerinden birçok ekibin eğitim için Antalya'ya geliyor. Ormanlarımızın yüzde 70'inin birinci derece ve yüzde 30'nun da ikinci derece yangına hassas bölge konumunda" ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap