SON DAKİKA

Haber > YAZ

YAZ

03 Haziran 2018 Pazar - 08:06

Ülkemizde yaz mevsimi 21 Haziran tarihi ile başlar ve 23 Eylül sonbaharın ilk gününe kadar devam eder. Sıcaklıkların ülkemizde en yüksek olduğu zaman 15 Temmuz tarihidir. Yaz mevsiminin çok sıcak olması, gündüzlerin hareketsiz, gecelerin de son derece hareketli olmasına sebep olur. Çünkü bunaltıcı sıcaklarda dışarıda dolaşmak sağlığa zarar verebilir. Tabii ki bu hava günlük rutin hayatımızı maalesef değiştirmez.

Yaz mevsimi, bitkisel gıdalar konusunda en verimli mevsimdir. Meyve ve sebzelerin büyük bir bölümü yaz aylarında yetişir veya olgunlaşır.

İlkbaharda çiçek açan ve meyve veren ağaçların meyveleri yazın olgunlaşır. Yaz mevsimi, sıcaklardan dolayı insanlar tarafından pek sevilmez; fakat avantajları çok olduğundan yine de en güzel mevsimlerden birisidir. En azından benim için öyle. Az önce de dediğim gibi meyve ve sebze konusunda zengin bir mevsim olması, tatil mevsimi olması yani okulların kapalı olması birçok kişi için avantajdır. Hele de yıl boyunca derslerden bıkıp usanmış öğrenciler için iyi bir dinlenme fırsatıdır.

 Sosyal etkinliklerin en çok yapıldığı mevsim de yaz mevsimidir. Tüm parklar yaz aylarının akşamlarında cıvıl cıvıldır.

Dondurma, yaz mevsiminin adeta vazgeçilmezidir. Her an her yerde elinde dondurma külahı olan insanlar görmek mümkündür.  

 Her mevsim, başka mevsimlerin değerini anlamak için etkilidir.

Örneğin yaz mevsiminin sıcaklarından şikayet eden insanlar kışın kıymetini daha iyi anlarlar. Aynı zamanda kışın üşüyen insanlar yazı özlerler. Doğa gerçekten de birbirini tamamlayan şeylerle oluşturulmuştur. Allah her şeyin kıymetinin anlaşılmasını sağlamıştır. Her mevsime şükredip sağlıkla yaşamamız ümidiyle...

Mutlu hafta sonları.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap