SON DAKİKA

Haber > Karadeniz > Eğitim Bir Sen'den imza kampanyası

Eğitim Bir Sen'den imza kampanyası

09 February 2015 Monday - 14:56

Eğitim Bir Sen Gümüşhane şubesi imza kampanyası düzenledi.

Eğitim Bir Sen Gümüşhane şubesi öğretmenlerin nöbet görevlerine ücret ödenmesi, ek ders ücretlerinin artırılması ve memurların fazla çalışmalarının ücretlendirilmesi talepleriyle ilgili imza kampanyası düzenledi. Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen imza kampanyası öncesinde Eğitim Bir Sen Gümüşhane Şube Başkanı Musa Uncu, sendika üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yaptı.

"Kurslarda görev alan memur ve hizmetlilere ücret verilsin", "Angaryaya hayır diyor nöbete ücret istiyoruz", "Memur ve hizmetlilerin fazla çalışmaları ücretlendirilmelidir" yazılı pankartların açıldığı toplantıda konuşan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Uncu, karşılıksız nöbet görevine hayır demek, ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak, uzun süredir iyileştirme yapılmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin iki katına çıkarılması, sınav görev ücretlerinin artırılması, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesine yönelik taleplerini dile getirdi.

İmza kampanyasını Kamu Personeli Danışma Kurulu Nisan toplantısı gündemine taşımak üzere gerçekleştirdiklerini kaydeden Uncu, karşılığı ödenmeyen bir emeğin öğretmenlerden beklendiğini belirterek, Anaya’nın ücrette adalet sağlanması başlıklı 55.maddesine ithafta bulunarak “Hal böyleyken, yönetmelik zoruyla ceza tehdidi altından zorla nöbet görevi verilmesinin ve karşılık olarak hiçbir ücret ödenmemesinin angarya niteliğinde olduğuna kuşku yoktur.” dedi.

Kamu kurumlarında yapılan her nöbet görevinin bir karşılığı bulunmasına karşın Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında nöbet görevinin bir karşılığının olmamasının izah edilecek bir tarafı olmadığının altını çizen Uncu, “Toplu sözleşme masasının yanı sıra Kasım 2013, Mart 2014 ve Kasım 2014 Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarına da taşıdığımız ‘Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için ek ders ücreti ödenmesi’ yönündeki talebimizin geçen süre zarfında karşılanması noktasında somut bir adım atılmaması üzerine haklı davamızda kamuoyu bilinci oluşturmak ve acil çözüm bekleyen sorunu konunun muhataplarının dikkatine sunmak amacıyla böyle bir kampanya başlattık. Angaryaya hayır diyor, nöbet görevi için ücret istiyoruz.” diye konuştu.

“EK DERS ESASLARINDAKİ EŞİTSİZLİK GİDERİLMELİ, DERS ÜCRETLERİ İKİ KATINA ÇIKARILMALIDIR”

Karşılıksız nöbet görevinin yanında bir başka sorunun ise ek ders esaslarındaki adaletsizlik ve uzun süredir öğretmenlerin ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmaması olduğunu ifade eden Uncu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 yıl önce sendikalardan da görüş alarak ek ders esaslarında yapmayı planladığı değişikliği bir türlü yapamadığını hatırlatarak, “2006 yılında köklü bir değişikliğe uğrayan ek ders esasları, dokuz yıla yakın bir süredir uygulanmakta ve değiştiği günden beri bazı adaletsizlikler devam etmektedir. Sendika olarak hazırlayıp bakanlığa sunduğumuz taslak dikkate alınarak, gereken mevzuat değişiklikleri bir an önce yapılmalıdır. Öğretmenlerin branşlarına göre ek ders ücretlerindeki adaletsizlik, okul türlerine göre yöneticilere verilen ve izahı mümkün olmayan ek ders ücreti farklılıkları sorunu bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır. Hâlâ 10 TL’nin altında olan ek ders birim ücreti, iki katına çıkarılmalı, öğretmenlerin girebilecekleri ek ders saati üst limiti yeniden gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda artırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Uncu, açıklamasının son bölümünde sınav görev ücretlerinin artırılması, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin bu fazla çalışmalarının ücretlendirilmesi konusunda da ivedilikle düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap