SON DAKİKA

Haber > Gündem > YSK'dan çok önemli açıklama! Son tarih 1 Aralık

YSK'dan çok önemli açıklama! Son tarih 1 Aralık

26 Kasım 2018 Pazartesi - 15:02

Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimde belediye başkan aday adayı olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının da görevlerinden istifa etmeleri gerektiği

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimde belediye başkan aday adayı olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının da görevlerinden istifa etmeleri gerektiğine karar verdi.
 
Andırın İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, Andırın belediye meclis  üyesi, 4/A statüsünde çalışan ve ayrıca belediye başkan yardımcılığı görevini  yürüten bir kişinin,Bursa İl Seçim Kurulu Başkanlığınca da Bursa'nın Yıldırım  ilçesinde belediye başkan yardımcısı olarak görev yapan ancak kamu personeli  olmayan bir kişinin, yerel seçimde aday adayı olabilmek için görevinden istifa  edip etmeyeceği hakkındaYSK'den görüş istendi.
 
Konuyu inceleyen Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda,  yerel seçimde aday adayı olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının da  görevlerinden istifa etmeleri gerektiğine karar verildi.
 
Kurulun gerekçesinde, 5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesinin 7.  fıkrası ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar  Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 17. maddesi uyarınca belediye meclis üyelerinin  istifa etmesine gerek bulunmadığı belirtildi.
 
  Ancak kanunda, belediye meclis üyelerinden belediye başkan  yardımcılığına atananlarla ilgili bir istisna bulunmadığı vurgulanan gerekçede,  bu durumda olan kişilerin belediye başkan yardımcılığı görevinden istifa etmeleri  gerektiğine karar verilmesi gerektiği kaydedildi.
 
İSTİFA TARİHİ 1 ARALIK
 
YSK, yerel seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin 1  Aralık'a kadar istifa etmeleri gerektiğine karar vermişti.
 
Buna göre, hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları,  yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve  Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki  görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu  görevlileri, subay ile astsubayların 1 Aralık 2018 günü saat 17.00'ye kadar  görevlerinden istifa etmeleri gerekecek.
 
 Siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu  kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst  birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya  ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar da aynı tarihte  istifa edecek.
 
Emekli olarak görevinden ayrılmak isteyenler de 1 Aralık'tan geçerli  olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini saat 17.00'ye kadar  verecek.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap