SON DAKİKA

Haber > Gündem > Yasaklar hafifledi! Restoranlar açılıyor! İşte 31 Mayıs kararları!

Yasaklar hafifledi! Restoranlar açılıyor! İşte 31 Mayıs kararları!

31 Mayıs 2021 Pazartesi - 20:26

Merakla beklenen 1 Haziran ve sonrası kararları açıklandı. İşte kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar

17 Mayıs'ta tüm Türkiye kademeli normalleşme sürecine geçiş yapmıştı. Bu kapsamda hafta içi sokağa çıkma yasakları hafifletilerek 21:00 - 05:00 saatleri dışında sokağa çıkmak serbest hale getirilmişti.

Öte yandan hafta sonundaki yasaklar aynen devam etmiş ve bir değişim olmamıştı. Aynı şekilde restoran ve kafelerin de paket servisle hizmet vermeye devam edecekleri açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada bu tedbirlerin 1 Haziran'a kadar geçerli olduğunu ve 1 Haziran itibariyle yeni kararların duyurulacağını açıklamıştı.

Yasaklar hafifledi! Restoranlar açılıyor! İşte 31 Mayıs kararları!

Bir ara 60 binin üzerine çıkan vaka sayıları alınan tedbirlerle birlikte 6 binlere kadar geriledi. Bu kapsamda normalleşme tarafında da önemli adımlar atıldı.

Yapılan açıklamaya göre sokağa çıkma yasakları daha da hafifletildi. Hafta içine ek olarak artık hafta sonu cumartesi günleri de sokağa çıkmak serbest olacak. (22:00 - 05:00 arası yasak devam edecek)

Bunun yanında en önemli gelişme ise restoran ve kafeler üzerine verildi. Artık restoran ve kafeler müşterilerine normal şekilde hizmet verebilecekler. Yani dilediğiniz kafe ya da restoranda oturarak yemek yiyip, birşeyler içebileceksiniz. Kafelerde nargile satışı ise bir süre daha yasak olacak.

En çok merak edilen konulardan birisi de yüzyüze eğitimdi. Telafi eğitiminin detaylarını ise MEB tarafından yapılacak olan açıklamayla tam olarak öğrenebileceğiz.

Şehirler arası seyahatlerde de kısıtlamalar büyük oranda kaldırıldı. Toplu taşıma ile yapılan seyahatlerde belli kapasite ile taşımacılık devam edecek.

Genele baktığımızda geçtiğimiz yıl Haziran ayında olduğu gibi kısıtlamaların büyük oranda kaldırıldığını söyleyebiliriz. Muhtemelen yaz aylarındaki aşılamaların artmasıyla birlikte bu yasaklar bir kez daha hayatımıza girmeyecektir. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap