SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türkiye'nin ''gizli askeri cihazı'' 5 senedir Yunanistan'ın elinde

Türkiye'nin ''gizli askeri cihazı'' 5 senedir Yunanistan'ın elinde

10 Eylül 2021 Cuma - 13:42

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı Türkiye'deki kanlı darbe girişimi sonrasında Yunanistan'a kaçan 8 FETÖ'cü askerin helikopterden söktüğü "Dost Düşman Tanıma Sistemi" ve gece görüş aparatlarının hala Yunanistan'ın elinde olduğu ortaya çıktı.

9 Eylül Üniversitesi tarafından Sabancı Kültür Merkezinde dün düzenlenen “Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu’na  video-mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert ifadeler kullandı.

Sözcü gazetesinden Taşkın Su'yun haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017-2020 yılları arası 2 bine FETÖ üyesine siyasi sığınma hakkı veren Yunanistan için “Suriyeli mazlumlara kapanan kapıların, ülkemizde darbe girişiminde bulunmuş, 251 vatandaşımızın kanını dökmüş FETÖ’cü canilere sonuna kadar açılması insanlık adına hicap kaynağıdır” dedi.

IFF SİSTEMİNİ SÖKTÜLER

Eski Sayıştay denetçisinden emniyet müdürüne, ihraç memurlardan (asker, öğretmen, gazeteci vs.) firari FETÖ’cülerin akrabalarına kadar pek çok isim Edirne’den yasa dışı yollarla Yunanistan’a kaçarken yakalansa da Komşu’ya kapağı atıp devletin gizli cihazlarını Yunan istihbaratı EYP’ye teslim eden hainler hâlâ Atina sokaklarında cirit atıyor.

GECE GÖRÜŞ APARATLARI DA YOK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri demirbaşı 11308 kuyruk numaralı Sikorsky S-70‘le Yunanistan’a kaçan Binbaşı Ahmet Güzel, Binbaşı Gençay Böyük, Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Yüzbaşı Abdullah Yetik, Yüzbaşı Uğur Uçan, Yüzbaşı Ferudun Çoban, Başçavuş Mesut Fırat, Başçavuş Bilal Kurugül, helikopterin üzerindeki IFF‘yi (Dost Düşman Tanıma sistemi) söküp Yunan istihbaratına teslim ettiler.

17 Temmuz 2016 sabahı Yunan makamları, helikopteri Türk yetkilileri teslim ettiklerinde gece görüş aparatlarının da söküldüğü ortaya çıktı.

‘ASKERİ' VE ‘DİPLOMASİ' SESSİZLİK SÜRÜYOR

Bu cihazların daha sonra Türkiye'ye teslim edilip edilmediğiyle ilgili sorulara ‘askeri' açıdan Milli Savunma Bakanlığı Harekât ve İstihbarat Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, ‘diplomasi' açısından ise Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcılığı yanıt vermekten kaçındı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Serkan
1 ay önce
Türk Ordusu için "bağırsaklarını temizliyor" denmişti. Kimin bağırsağın içinde hainlik yaptığı belli oldu...

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap