SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı?

Ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı?

08 Nisan 2020 Çarşamba - 09:37

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber canlı yayınında yeni tip koronavirüs salgınına dair değerlendirmelerde bulundu. Erbaş, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık personelinin şehit sayılıp sayılmayacağı sorusuna da yanıt verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Korona virüs nedeniyle ölen sağlık çalışanları şehit sayılır mı?" şeklinde yöneltilen soruya da yanıt verdi. Erbaş, yaşamını yitiren doktorların “hükmi şehit” sayılabileceğini söyledi.

Erbaş, şöyle konuştu:

"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz.

Fıkıhta bir de 'hükmi (hükmen) şehitlik' vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap