SON DAKİKA

Haber > Gündem > Korkut Eken, Peker'in Kavala açıklamasını doğruladı

Korkut Eken, Peker'in Kavala açıklamasını doğruladı

26 Kasım 2021 Cuma - 15:31

Sedat Peker, 1998'de Eken'in talebi doğrultusunda görüştüğü Osman Kavala'nın, savaş uçaklarının yazılımını yapan şirketini 4'te 1 fiyata ABD yerine Türk şirkete sattığını söyledi. Eken doğruladı.

Emekli Yarbay, eski MİT Yöneticisi Korkut Eken, iş insanı Osman Kavala'nın bugünkü duruşması öncesi Sedat Peker'den gelen açıklamalara yanıt verdi, hakkındaki iddiaları kısmen doğruladı. 

Suç örgütü liderliği suçlamasıyla hakkında arama kararı olan Sedat Peker'in gazeteci Erk Acarer aracılığıyla yaptığı son açıklamanın odağındaki Korkut Eken, DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın sorularını yanıtladı. Eken, iş insanı Osman Kavala’nın savaş uçakları yazılımı yapan firmasını Türkiye’deki bir yerli firmaya satması konusunda Sedat Peker’den yardımcı olmasını istediğini belirterek, hakkındaki iddiaları kısmen doğruladı.

EKEN: KONUŞTUĞUM DOĞRU

Eken, Kavala'nın şirketine yönelik hakkındaki iddia üzerine, Sedat Peker’den söz konusu firmanın satımı konusunda aracı olmasını istediğini teyit ederek, şöyle konuştu: "Üzerinden çok zaman geçti, tam hatırlamıyorum. Sanırım Mices diye bir şirket vardı. Onun lehine olması için konuştuğum doğru. Osman Kavala’yı o dönem Sedat Peker tanıyordu. Bu konuda yardımcı olmasını istedim."

200 BİN DOLAR SORUSU

Eken, "Peki, bunun karşılığında 200 bin Dolar aldınız mı" sorusuna ise "Tamamen iftira. Para pul almadım. Böyle bir şey mevzu bahis değil" yanıtını verdi.  Eken, Türk şirketin başında "çok değerli" mühendisler olduğu için böyle bir şeyi istediğini de sözlerine ekledi.

PEKER NE DEMİŞTİ?

Gazeteci Erk Acarer, şu anda internet erişimi olmayan Sedat Peker'den aldığı şu bilgileri, sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Acarer, Osman Kavala’nın 1998 yılında savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firmasının satışına ilişkin Peker'in şu anlatımını aktardı:

Kavala bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye 'çok önemli' bir kişi girdi: Korkut Eken, Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi. Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı. Kavala Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı.

 

Acerer, Peker'in bu aracılıktan para almadığını ancak Eken'in karşılığında 200 bin Dolar aldığını iddia etiğini yazdı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap