SON DAKİKA

Haber > Gündem > Kandil'in başına ödül kondu

Kandil'in başına ödül kondu

31 Ağustos 2015 Pazartesi - 10:14

PKK-KCK liderlerinin yakalanmasına yardımcı olanlara 4 milyon TL'ye kadar ödül geliyor.

"Terörle mücadele kapsamında aranan şahısların yakalanmasına yardımcı olanlara" ödül verilecek. Kaynaklar, alt düzeyde PKK'lı terörist yakalanmasına yardımcı olanlara 200 bin TL'ye varan ödül verileceğini belirtti.

Kandil'deki PKK ve KCK terör örgütü liderlerinden birinin yakalanmasına yardımcı olanlar 4 milyon TL'ye varan ödülün sahibi olacak. Ödülün miktarı için son kararın henüz verilmediği öğrenildi. Ödül, mahkeme kararıyla terör olaylarına karıştığı tespit edilen kişiler için geçerli olacak. Düzenlemenin çerçevesi Başbakanlık'ın hazırladığı yönetmelikle çizildi. Bu yönetmelik Resmi gazete'de yayımlandığı anda uygulama devreye girecek. Bu uygulama tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor. Kaynaklar, hükümetin bu uygulamasını "terörle mücadelede gösterilen kararlılığın" bir işareti olarak yorumluyor. PKK liderlerinin başlarına konulan ödül ile paniğe kapılacağı, örgüt içi infazların sayısında artış yaşanacağı değerlendiriliyor.

HERKES YARDIM EDEBİLİR

Düzenlemede bir ifade dikkat çekti. "Terör kapsamında aranan şahısların yakalanmasına yardımcı olanlara" ödül verileceği belirtiliyor. Yani Ankara, PKK'lı teröristlerin yakalanmasına aracılık edecek kişiler için vatandaş olma zorunluluğu getirmiyor. Türkiye vatandaşı olmayan kişiler de PKK'lı teröristlerin yakalanmasına aracılık ederse, hükümetten bu ödülü alacak.

KANDİL VE SURİYE KAPSAMDA

Türkiye'nin aradığı şahıslar PKK adına İran, Suriye'nin kuzeyi ve Kuzey Irak'ta faaliyet gösteriyor. Uygulama bahsedilen tüm bölgeleri kapsıyor. Aynı zamanda uygulamanın sadece PKK ile sınırlı kalmayacağı, mahkeme kararıyla Türk adaleti tarafından aranan DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütleri lider ya da mensuplarını da içereceği öğrenildi.

KIRMIZI BÜLTEN KARARI ÇIKTI

Geçtiğimiz hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin önemli bir adım attı. Başsavcılık, KCK Yürütme Konseyi üyeleri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan'ın da aralarında bulunduğu 52 isim için tutuklanma talebiyle yakalama kararı çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı, talep üzerine yöneticilerin eylem talimatlarını ve bulundukları ülkeleri tespit etme işlemine başladı. Başsavcılık, PKK'nın elebaşı isimler için kırmızı bülten çıkarılmasını isteyecek.

İŞTE O İSİMLER

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Ali Haydar Kaytan

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Fehman Hüseyin

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu

PKK Avrupa Sorumlusu Sabri Ok

KongraGel Eş Başkanı Remzi Kartal

PKK yöneticilerinden Nurettin Demirtaş

PKK yöneticilerinden Bahoz Erdal

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap