SON DAKİKA

Haber > Gündem > "Kadınlara her yer durak" dendi ama uygulayan yok

"Kadınlara her yer durak" dendi ama uygulayan yok

29 Ocak 2020 Çarşamba - 12:25

2016 yılında kabul edilen “toplu ulaşımda otobüs kullanan kadın yolcuların 22.00’den sonra durak haricinde de inebilmelerine yönelik düzenleme” hayata geçti geçmesine ama uygulayan yok. Hürriyet muhabiri kadınların sahip olduğu uygulamayı test etti, izlenimlerini paylaştı.

İstanbul’da da uygulanan, “kadınların İETT otobüslerinden istedikleri yerde inebilmesi’ uygulamasının üzerinden 3 yıl geçti.

Hürriyet muhabiri Ece Çelik’in, bindiği otobüslerde test ettiği uygulamadan şoförlerin haberdar olmadığı, “Ben öyle bir şey duymadım. Ama biz yardımcı olmaya çalışıyoruz tabii ki” dedikleri öğrenildi.

2016’da dönemin İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapılan bir açıklamayla duyurulan uygulama, gece 22.00 ile 05.00 saatleri arasında kadın yolcuların istediği yerde inmesini sağlıyor.

Çelik bu saat aralıklarında farklı otobüslerde yolculuk yaparak durumu test etti.

Ancak ne şoförlerin ne de kadın yolcuların uygulamadan haberi olmadığı ortaya çıktı.

"Durağı bekle abla"

Saat 23.20’de Kuzguncuk’tan bindiği otobüste şoföre genel trafiği riske atmayacak ama durak olmayan bir noktada inmek istediğimi söyleyen. Çelik, “Durağı bekle abla” yanıtını aldığını kaydetti.

Çelik başka bir otobüs şoförünün ise uygulamayı hatırlatmasına rağmen “Ben öyle bir şey duymadım. Ama biz yardımcı olmaya çalışıyoruz tabii ki. Şu ileride durayım, inersin” dediğini aktardı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Trabzonspor Bu Sezon Şampiyon Olabilir mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap