SON DAKİKA

Haber > Gündem > İşte Atatürk’ün önce İsmet İnönü’ye sonra da Meclis’te bütün milletvekillerine okuduğu o şiir

İşte Atatürk’ün önce İsmet İnönü’ye sonra da Meclis’te bütün milletvekillerine okuduğu o şiir

29 October 2020 Thursday - 10:56

TRT'nin Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü arasında geçen tarihi diyaloğun yer aldığı sahne 29 Ekim Cumhuriyet'in ilanının 97. yıl dönümünde yeniden gündem oldu.

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü arasında geçen bir diyalog Cumhuriyet Bayramı'nda yeniden gündeme geldi.

Atatürk’ün Yusuf İzzet Paşa ile Millî Mücadele öncesi yaptığı görüşme sonra İsmet İnönü ile arasında geçen diyalog tarihe not düşülmüştü.

Söz konusu sahnede Gazi, Namık Kemal’den şu dizeleri okuyor:

"Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini…
Yok mu kurtaracak bahtı kara maderini?"

İsmet İnönü ise Atatürk’ün bu sözlerine, "Ben varım demişsindir içinden" şeklinde cevap veriyor. Sahnenin devamında "Dedim" ifadelerini kullanıyor.

MECLİS KÜRSÜSÜNDE O DİZELERİ BÖYLE OKUMUŞTU

Namık Kemal’in bu ünlü dizelerini Büyük önder Mustafa Kemal Ataürk’ün Meclis kürsüsünde "Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini… Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini?" dediği anlatılır.

13 Ocak 1921 günü Bursa Mebusu Muhittin Baha Bey'in ardından kürsüye çıkan Gazi Paşa Namık Kemal'in dizelerini andıktan sonra bunu şöyle değiştiriyor:

"İşte ben bu kürsüden bu yüce Meclis'in Reisi sıfatıyla, yüksek heyetinizi teşkil eden bütün üyelerin her biri namına ve bütün millet namına diyorum ki: Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini/ Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

Beğendim
2
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap