SON DAKİKA

Haber > Gündem > “İslam tarihi dördüncü zor dönemini yaşıyor”

“İslam tarihi dördüncü zor dönemini yaşıyor”

30 Nisan 2015 Perşembe - 16:02

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam tarihinin dördüncü zor döneminin yaşandığını ifade etti.

Görmez, Wshyar Hayder Othman başkanlığındaki Irak Türkmen Cephesi Erbilli Alimler Heyeti'ni makamında kabul etti. Önemli açıklamalarda bulunan Görmez, İslam tarihinin, dördüncü zor döneminin yaşandığını kaydederek, şunları söyledi:

"Birinci zor döneminden sonra, yani Hazreti Osman'ın katliyle başlayan fitne dönemlerinden sonra müthiş bir izdihar başlamıştır. Tefsir, fıkıh, hadis, usul gibi İslami ilimlerin tamamı o dönemde kurulmuştur. Büyük fetihler birinci sıkıntıdan sonra başladı, Müslümanlar Endülüs medeniyeti kuruldular, Çin'in içlerine kadar bu sıkıntılardan sonra gittiler. Cenab-ı Hak, Müslümanların yolunu açtı."

İkinci büyük sıkıntının Moğol istilasıyla başladığını dile getiren Görmez, "Bir taraftan Moğol istilası, diğer taraftan Haçlı seferleri, İslam dünyasının içerisine girdiği en zor ikinci dönem oldu. Ondan sonra tekrar bir izdihar başladı. Tekrar bir vahdet oluştu. Osmanlı Devleti ikinci zor dönemden sonra kuruldu. Neveviler, İbnu's-Salahlar gibi ikinci dönem büyük alimler hep ondan sonra yetişti" bilgisini verdi.

Üçüncü zor dönemin, Osmanlı'nın yıkılışı ve sömürgeler, istilalar zamanı olduğunu kaydeden Görmez, şu ifadeleri kullandı:

"Müslümanlar büyük bir mukavemetle, sömürgeleri bertaraf ettiler, nispeten de olsa özgürlüklerine kavuştular. Derken bu dördüncü dönem geldi. Bütün ihya hareketleri, ıslah hareketleri ve tecdit hareketleri, bundan sonra neşvünema buldu. Şimdi dördüncü dönemi bitirmek üzereyiz. Şimdi bitireceğiz inşallah. Şuruk (doğuş) yakındır. İslam dünyasının şimdi şuruk vaktidir. Her zevalin bir kemali vardır. Şimdi o zeval, kemal buluyor. O zeval dönemi geçecek inşallah. Hiçbir zaman ümitsiz olmamak gerekir."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap