SON DAKİKA

Haber > Gündem > Hüseyin Çelik: ''Atatürk dini kullanıp insanların kendisine biat etmesini istiyordu''

Hüseyin Çelik: ''Atatürk dini kullanıp insanların kendisine biat etmesini istiyordu''

28 Kasım 2021 Pazar - 16:50

Eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten tartışılacak sözler: ''Atatürk'ün dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istedi''

Eski AK Partili Bakan Hüseyin Çelik, Karar TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtladı.

Programdaki Atatürk detayı gözlerden kaçtı. 

Çelik, “Atatürk’ün dini bir hassasiyeti var mıydı?” sorusuna Elif Çakır’dan “Yok” yanıtını aldıktan sonra bu cevabı onaylayıp şunları anlattı: 

“Olmadığını ben de, sen de biliyoruz. Zaman zaman böyle dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk’ün kendisi böyle bir şey istemez aslında…”

“BUNA ATATÜRK DE DAHİLDİR”

Bu kez “Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurarken, neye göre kurdu?” sorusunu yönelten Hüseyin Çelik şu açıklamayı yaptı: 

“Sünni İslam akıdesine göre kurdu. Atatürk şöyle dedi, ‘Herkes Müslüman olacak, herkes Hanefi olacak, hatta herkes maturidi olacak, fakat herkes Alevi gibi yaşayacak. İtikatta Sünni, amelde Alevi olacağız, niye? Niye itikatta Sünni olsun, çünkü Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu. Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler, monarşinin adının ne olduğu önemli değil hatta cumhurbaşkanları… Kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar, buna Atatürk de dahildir.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Osman Bilgili
2 ay önce
Gercekler bunlar, kabul etmek zordur.Avrupa devletleri ekonumik hamleler yaparken ,benim ülkemde kasket takmayanlar idam edildi. Akla ziyan devrimler yyapild.Tarihimiz yakilip yikildi.Bunlar aci gercekler..Herkes hesabi verecek, bu alemde veya ahirette....
Yener
2 ay önce
Hangi gerçekler Osman Bilgili? Ezber ve yanlış bilgilerle kafanızı doldurmuşsunuz, papağan gibi tekrarlayıp duruyorsunuz. İzmir İktisat Kongresi 1923 yılında toplandı. Onca fabrika savaştan çıkmış bir ülkede açıldı. 1929 ekonomik buhranına rağmen, bütün dünya ekonomileri paçavraya dönerken onca hamle bu dönemde yapıldı. Ama sen ve senin gibiler bunları anlayamayacak kadar nankörsünüz. O çok sevdiğiniz AKP sata sata hala bitiremedi o günlerde açılan fabrikaları. Hala satmaya devam ediyorlar. Hangi gerçekler?...
memedaga
2 ay önce
"Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en gerçek yol, medeniyet yoludur..." Atatürk- Kastamonu, 1925 "Dinlerini parça parça edip fırkalara, hiziplere, bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur..." En'am Suresi 59. ayet
muammer
2 ay önce
Beraat Belgesi de dağıtmışmıy dı.
Halil
2 ay önce
“ATATÜRK, TÜRK’E AŞK, İNSAN SEVGİSİ, VE BİLİMİN ÖNDERLİĞİNDE İMAN DEMEKTİR!” Sütçü İmam'a atfedilen bir söz var: "Her kim ki Mustafa Kemal Paşa ve Kuvai Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kâfir kanı akar..." Lafı eğip bükmenin manası yok. Bu ülkede Atatürk'e düşman kim varsa vatan hainidir.
adilhan
2 ay önce
yaw hüseyin çelik dene garabet neye hizmet ettiğin belli değil, senin zeka seviyen ne ki Atatürkün yaptıklarını anlayabileceksin, dini sömüre sömüre herkesi kendiniz gibi mi sandın?
CALIK
2 ay önce
Serefsiz, daha neler neler! yahu bu ne biçim zihniyet !Atatûrk milleti dinden sogutup halki kendine biat etmesini istiyormus ! Rabbim bunlar mi T.C'yi yônetiyor ? Seytanin bile aklindan geciremeyecegi kûstahlik.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap