SON DAKİKA

Haber > Gündem > Fransa kırmızı bültenle arıyordu... IŞİD üyesine 15 yıl hapis istemiyle dava

Fransa kırmızı bültenle arıyordu... IŞİD üyesine 15 yıl hapis istemiyle dava

26 Haziran 2022 Pazar - 13:29

Adana'da yakalanıp tutuklanan Tunus uyruklu terör örgütü IŞİD üyesi Soumaya R. hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana'da yakalanıp tutuklanan ve Fransa tarafından kırmızı bültenle "tehlikeli" ve "eylemci" notuyla arandığı belirlenen Tunus uyruklu terör örgütü IŞİD üyesi Soumaya R. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD ve çatışma bölgeleriyle irtibatı bulunduğu gerekçesiyle 16 Ekim 2020'de tutuklanan Soumaya R. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Soumaya R. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, sanığın terör örgütü IŞİD içerisinde aktif faaliyet yürüttüğü, sahte Suriye kimliğiyle merkez Seyhan ilçesi Namık Kemal Mahallesi'nde kiralık evde yakalandığı, Fransız makamlarının hakkında "tehlikeli" ve "eylemci" notunu düştüğü bilgilerine yer verildi.

Sanığın, örgütün "madafa" adını verdiği hücre evinde kaldığı, kendini gizlemek için kod isim kullandığı ve eşi Rachet R'nin de 2016'da Gaziantep'te "IŞİD üyeliği" suçundan yaklaşık 5 ay cezaevinde kaldıktan sonra sınır dışı edildiği iddianamede belirtildi.

Başkası adına kiralanan evde yaşamış

İddianamede sanığın örgütsel görüşmeler için başkası adına kayıtlı cep telefonu hattı kullandığı ve terör örgütü IŞİD'in üst düzey yöneticileriyle irtibat halinde olduğu bildirilerek, şu ifadelere yer verildi: "Soumaya R'nin Suriye'den Adana'ya gelmeden önce DEAŞ'ın eleman temini faaliyetlerini yürüten 'Favaz' kod adlı F.Y. ile örgütsel amaçlar için irtibata geçtiği, merkez Seyhan ilçesi Namık Kemal Mahallesi'nde F.Y'nin başkası adına kiraladığı evde kaldığı, DEAŞ üyeliğinden işlem yapılan kişilerle irtibatının bulunduğu, kod isim kullandığı, Suriye'de örgüte ait hücre evinde kaldığı, yakalandığı sırada el konulan cep telefonunun şifresini güvenlik güçlerine bildirmeyerek örgütsel bilgileri gizlediği, terör faaliyetleri kapsamında Fransa tarafından kırmızı bültenle arandığı ve hakkında 'tehlikeli' ve 'eylemci' notu düşüldüğü, DEAŞ'ın hiyerarşik yapısına dahil olarak örgütsel eylemlerini sürdürdüğü dikkate alınarak sanığın 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan cezalandırılması talep olunur."

Tutuklu sanık, iddianamedeki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Fransa tarafından kırmızı bültenle aranan terör örgütü IŞİD üyesi Soumaya R'yi merkez Seyhan ilçesi Namık Kemal Mahallesi'nde gözaltına almıştı. Soumaya R, 16 Ekim 2020'de tutuklanmıştı. F.Y. ise Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince 16 Ağustos 2021'de "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap