SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ehliyet ve sürücü kurslarına yeni düzen!

Ehliyet ve sürücü kurslarına yeni düzen!

12 Eylül 2019 Perşembe - 12:48

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, nüfusu 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için de bir özel motorlu taşıt sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.

Sürücü belgeleri iptal edilenlerin tekrar kursa kayıt olabilmeleri için ayrıca tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenecek.
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeyle  nüfusu 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için de bir  özel motorlu taşıt sürücü kursu açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin  altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu  Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.  Özel direksiyon derslerine ilişkin yapılan yeni düzenleme ile sürücü  belgesi olup her koşulda araç kullanma konusunda kendisini yeterli görmeyen ve  kursa başvuru yapan kursiyerlerin kayıtları sürücü belgeleriyle yapılacak.

 Bu kursiyerlere trafik adabı dersi ile ihtiyaç duyduğu kadar  direksiyon eğitimi dersi, kurum kontenjanı ile direksiyon eğitimi ve sınav aracı  kontenjanına dahil edilmeden verilecek. Kursun kayıtlı direksiyon eğitimi ve  sınav araçlarıyla verilecek bu eğitimler, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu  (MTSK) modülüne işlenecek.Yönetmelikle özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılma şartları  da yeniden düzenlendi.
 
Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarını üniversitelerin  makine, motor, otomotiv, mekatronik, otobüs kaptanlığı, ulaştırma ve trafik  bölümü ve benzeri lisans veya ön lisans programlarından mezun olan veya  yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla herhangi bir motorlu taşıt sürücü kursunda en  az üç yıl eğitim personeli olarak çalışanlar açabilecek.
 
 Nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde kurs açılmayacak
 
 Ayrıca özel motorlu taşıt sürücü kursları bundan sonra illerin nüfus  oranları dikkate alınarak açılacak. Bu kapsamda açılacak kurs sayısı belirlenirken merkez ilçe ve diğer  ilçelerin Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl tespit edilen nüfusu esas  alınacak. Nüfusu; 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için  bir kurs açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde  ise kurs açılamayacak.
Nüfusu azalan ilçelerde, mevcut kurslar faaliyetlerine devam edecek.  Ancak bu ilçelerdeki kursların herhangi bir nedenle kapatılması halinde yeni kurs  açılmasında nüfusla ilgili kriterler dikkate alınacak. Bakanlık, her yıl bu hükümlere göre il ve ilçe kurs sayılarını kontrol  ederek kurs açılacak yerleri belirleyecek. Bu il ve ilçeler Bakanlığın internet  sitesinden ilan edilecek. Şartları taşıyarak kurs açmak isteyenler ilan tarihinden itibaren 7  gün içerisinde elektronik ortam üzerinden başvurusunu yapacak. Aynı ilçede,  açılabilecek kurs sayısı kadar veya daha az kurs açma başvurusu olması durumunda  başvuranların tamamının listesi, açılacak kurs sayısından fazla müracaat edilmiş  olması halinde ise kurs açılacak ilin valiliği tarafından noter huzurunda çekilen  kura sonucuna göre sıralanarak, düzenlenen liste Bakanlıkça yayımlanacak.
 
 Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği  tarihte özel motorlu taşıt sürücüleri  kursu açmak için altı ay öncesine kadar başvuru yaptığını belgelendirenler veya  milli eğitim müdürlüklerinde kurs açma başvurusu bulunanlar hakkında nüfus  kotasına ilişkin hükümler uygulanmayacak.
 
  Yanlış beyana "iki yıl kurs açmama" cezası
 
 Kurs açmak üzere müracaat eden kurucu veya kurucu temsilcisinin  verilen süre sonuna kadar istenen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmemesi veya  belgelerin ilgili mevzuata uygun olmadığının tespit edilmesi halinde başvuru  işlemi sonlandırılacak. Aynı kurucuya iki yıl süre ile kurs açmak için başvuru yapma izni  verilmeyecek.  Kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenen kurum,  düzenleme tarihinden itibaren iki yıl tamamlanmadan başka gerçek veya tüzel  kişiye devredilemeyecek. Kurslar, bulundukları ilçenin dışındaki başka bir binaya  da nakledilemeyecek.
 
 Sürücü belgesi iptal edilene "psikiyatri muayenesi" şartı
 
 Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kuralları ihlal ettiği için  sürücü belgeleri iptal edilenlerin tekrar kursa kayıt olabilmeleri için ayrıca  tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi  sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenecek.    Kursiyerlerin teorik ders planlaması kayıt esnasında, teorik eğitimler  sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlerin direksiyon eğitimi dersi  planlaması ise sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş iş günü içerisinde Özel  MTSK modülüne girilecek. Direksiyon eğitimi dersleri en geç 60 gün içerisinde  tamamlanacak.
 
Motosiklet ehliyeti eğitimlerine yeni düzenleme
 
 Kurslarda bulundurulacak sınav araçlarıyla ilgili değişikliklerin de  yer aldığı yönetmeliğe göre, motosiklet sürücü belgesi olan "A" sınıfı sertifika  programı açmak isteyen kurslarda "A2" sertifika sınıfından en az bir direksiyon  eğitim ve sınav aracı bulundurulacak. 24 yaşını doldurmuş ve deneyim şartı aranmayan "A" sınıfı sürücü  belgesi alacak adaylara, direksiyon eğitimi dersinin en az 4, en fazla 6 saatlik  kısmı "A2" sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında, geri kalan kısmı  ise "A" sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında yaptırılacak.
Yönetmelik, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.
 
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap