SON DAKİKA

Haber > Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop’taki nükleer santral projesini BAE reddetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop’taki nükleer santral projesini BAE reddetti

21 Şubat 2022 Pazartesi - 12:31

2013 yılında Japonlarla anlaşılarak Sinop'ta kurulması planlanan dört nükleer reaktör projesi 2019 yılında durdurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projeyi BAE'ye sunduğu ancak BAE'nin reddettiği ortaya çıktı.

Japonya ve Türkiye 2013 yılında Sinop’ta dört nükleer reaktör kurmak için anlaşma sağlamış, inşaatın 2017’de başlaması ve ilk reaktörün 2023’te faaliyete geçmesi planlanmıştı. Ancak proje maliyet artışı nedeniyle 2019 yılında durdurulmuştu. Bundan bir sene sonra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, projenin başka bir tedarikçiyle tekrar başlayabileceğini duyurmuştu.

 Sözcü’den Çiğdem Toker’in yazısında aktardığı kulis bilgisine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın BAE gezisinde konu gündeme geldi.

Buna göre Erdoğan, Dubai’deki temaslarında BAE yetkililere Sinop’taki santral projesine talip olmalarını önerdi.

Çiğdem Toker'in yazısının tamamı için...

Beğendim
0
Sevdim
2
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
4 ay önce
Ne oldu? Garantili köprü , tünel, yol yapma icatlarınıza ne oldu? Yoksa bunu 5 li çete yapamadığı için kırıtamıyacak mızdınız diye? Yabancılarla anlaşamadınız mı ? Bari bir sebep söyleyin? Söylenebilecek bir şey varsa! Gerçi siz birşey söyleyemeseniz de cehalet taraftarınız yine sizinle ya... onlar dize teyer... birlikte bu üljeyi yok edeceksiniz... Allah da sizi yok etsin! Amin
Doğru söz
4 ay önce
Yani? Millete kalan kazık ne kadar? Z kuşağı ödeyebilecek mi?

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap