SON DAKİKA

Haber > Gündem > CHP 367 krizini meydanlara taşıyor

CHP 367 krizini meydanlara taşıyor

08 Nisan 2013 Pazartesi - 09:25

CHP yeni anayasa teklifinde, halk oylamasında da üçte iki şartı istedi. Üstelik seçmen katılımını da bu şarta dahil etti.

AK Parti ile CHP arasında Anayasa değişikliği ve oylamalara ilişkin "taktik" savaşı yaşanıyor. TBMM’de anayasa değişikliklerinin üye tam sayısının beşte üçünün (330 oy) desteği ile kabul edilmesini öneren AK Parti, böylece 367 engelini kaldırmış olacak. Mevcut anayasada bir anayasa değişikliğinin referanduma gitmeden kabulü için 367 ve üzeri bir oy gerekiyor. 330 ila 367 arasında bir oyla gerçekleşen kabullerde ise anayasa değişikliği referanduma sunuluyor. AK Parti önerisinde anayasa değişikliği oylamasındaki "gizlilik" uygulamasına da son verilmesini talep etti. Böylece AK Parti anayasa oylamalarında fire olasılığını sıfırlamış olacak. AK Parti, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların başkan tarafından onaylanarak yayınlanması, veto edilmesi veya referanduma sunulmasını önerdi. Ancak, başkanın veto ettiği yasa Meclis tarafından referanduma sunulabilecek. Başkan tarafından veto edilen kanunun Meclis tarafından referanduma götürülmesi için TBMM üye tamsayısının beşte üçünün (330) kararı şartı aranacak. CHP 'ZORLAŞTIRMA' İSTEDİ CHP ise AK Parti gibi çoğunluğu elinde bulunduran iktidarın anayasada istediği değişikliği yapmasını zorlaştıracak önerilerde bulundu. CHP, anayasa değişikliklerinin TBMM’de kabul edilmesi için 367 oy şartı önerdi. Böylece 367’nin altında oy alan anayasa değişiklikleri reddedilmiş sayılacak. Mevcut anayasada bir anayasa değişikliği 330-367 oy aralığında ise kabul edilmiş sayılıyor.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap