SON DAKİKA

Haber > Gündem > Bu zulüm ne kadar sürecek?

Bu zulüm ne kadar sürecek?

23 Şubat 2017 Perşembe - 12:47

Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, son günlerde akademisyenlere yönelen baskıları TBMM gündemine taşıyarak, “Bu zulüm daha ne kadar sürecek?” diye sordu.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, son günlerde akademisyenlere yönelen baskıları TBMM gündemine taşıdı. 631 akademisyenin KHK ile meslekten ihraç edildiğini söyleyen Bektaşoğlu, aynı baskının özel üniversitelere de yöneldiğini belirterek, buna Prof.Dr. Süheyl Batum’un işten çıkarılmasını örnek gösterdi. Milletvekili yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Referandum sürecine yaklaşıldıkça halkımızın can ve mal güvenliğinin teminatı olan cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkma, hukuk düzenini koruma kararlılığı, demokratik hak ve özgürlükleri, egemenlik hakkını bir kişinin hegemonyasına vermeme inancı da artıyor. Ancak, buna paralel olarak baskı zulüm de artıyor. Başkanlık gelmeden korku imparatorluğu kuruldu bile. Toplumun bütün kesimleri muhalif, terörist, vatan haini kabul edilerek korkutulmakta, sindirilmekte hatta susturulmak isteniyor. Son kanun hükmünde kararnameyle 631 akademisyenin görevine son verilmesi ve bu akademisyenlerin yerlerde sürüklenmesi bunun bir örneğidir. Onların içinde İbrahim Kaboğlu gibi değerli anayasa hukukçuları da vardır”.

ANAYASAYI ANLATTI DİYE CEZALANDIRILDI

AKP’nin üniversiteler üzerindeki baskısının özel üniversitelere yöneldiğini söyleyen Bektaşoğlu “ Bahçeşehir Üniversitesinin eski rektörü, anayasa profesörü Süheyl Batum da bu politikanın son kurbanı oldu. Sayın Batum, anayasa profesörü olarak halka anayasayı anlatma suçu işledi diye cezalandırıldı. Üniversite sanırım iktidarın baskısına dayanamamış olacak ki Sayın Batum'un görevine son verdi. Bu tavrı kınıyorum” ifadesini kullandı. Bülent Bektaşoğlu, konuşmasında “Sayın Başbakana, sayın Milli Eğitim Bakanına soruyorum, bu zulüm daha ne kadar sürecek? kaç akademisyeni daha üniversitelerinden, öğrencilerinden ve bilimsel çalışmalarından ve ekmeğinden alı koyacaksınız?” diye sordu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap