SON DAKİKA

Haber > Gündem > Bu iddia Türkiye'yi sarsar: ''IŞİD'lilere vatandaşlık veriliyor''

Bu iddia Türkiye'yi sarsar: ''IŞİD'lilere vatandaşlık veriliyor''

10 Mayıs 2021 Pazartesi - 13:13

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel tarafından hazırlanan ''AKP’nin İflas Eden Suriye ve Göçmen Politikası'' başlıklı bir raporda DEAŞ teör örgütü militanlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildiği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel'in raporunda, AK Parti iktidarının  hatalı Suriye politikasının Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısını değiştirdiği savunularak “Cihatçı çeteler ülkede cirit atıyor, IŞİD’lilere bile vatandaşlık veriliyor, ekonomide yer alan Suriyelilerin yüzde 95’i kayıtdışı” ifadeler iyer aldı.

CHP’li Açıkel’in çalışmasında özetle şu bilgiler yer aldı: 

Avrupa’nın mülteci kampı: AKP, Türkiye’yi Avrupa’nın kıyısında büyük bir mülteci kampına dönüştürdü. Resmi verilere göre, Suriyeli göçmen sayısı dört yıldır 3.6 milyona sabitlendi. Ancak yardım edilen toplam Suriyeli sayısı 10 milyona yakın. Kontrolsüz göç, Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısında köklü değişikliklere neden oldu.

IŞİD’lilere vatandaşlık: 150 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi ancak kimlere, neden vatandaşlık verildiği dahi belli değil. Ortadoğu’nun cihatçı çeteleri Türkiye’de cirit atıyor, IŞİD militanları bile vatandaşlık alıyor.

Çatışmaya zemin: Kayıt dışı göçmenler dolandırıcılığa paravan ediliyor. Suriye krizinde Türkiye, her türlü kaçakçılığın serbest bölgesine dönüştü. Gettolaşan Suriyeli mahalleleri toplumsal çatışmaya zemin hazırlıyor.

AKP yine kandırıldı: Suriyeli göçmenleri jeopolitik koz ve şantaj aracı olarak kullanma amacı geri tepti. AKP, Suriyeli göçmen meselesinde de kandırıldı. Ne Avrupa’ya vize muafiyeti sağlandı ne de istenilen yardım alınabildi.

Yüzde 95’i kayıt dışı: Ekonomide kayıtdışılık, kayıtdışı istihdam normalleştiriliyor, haksız rekabet iflasları artırıyor: Göçmenlerin yüzde 95’inden fazlası kayıtdışı. Şeffaflıktan uzak şekilde harcanan yaklaşık 50 milyar dolarlık kaynak israf edildi.

Cumhuriyet

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Ziya
1 ay önce
Bunlar hep iddia eder başka bir halta yaramaz
Adalet
1 ay önce
eğer iddia doğruysa Türk olmayan terörist ve hain herkese vatandaşlık veriliyor, durum çok vahim.
Doğru söz
1 ay önce
Hadi, 50 milyar dolar RTE nin Suriye'de savaş çıkartanlar arasında olmasının günahının tazminatıdır. Ya 128 milyar dolar? Tamamen beceriksizlik ve Millet yerine birkaç kişiye çalışmanın yolsuzluğu.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap