SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ali Babacan: "Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer"

Ali Babacan: "Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer"

22 Haziran 2022 Çarşamba - 17:27

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi: Veliaht prens gelecek, kur ve faiz düşecek. Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu.

Babacan’ın gündeminde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Türkiye ziyareti, Meclis’e sunulan ek bütçe teklifi, ‘dezenformasyon’ yasası, Pınar Gültekin cinayeti davası ve polis intiharları vardı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye gelişini ‘Hesap ne?’ sorusuyla eleştiren Babacan, “‘Veliaht prens gelecek, kur ve faiz düşecek’. Fısıltı… Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer. Güven ortamını oluşturmadan faizi, enflasyonu, döviz kurunu düşüremeyecekler. Bu faiz güvenle düşecek. Güven nasıl oluşturulur? Konuşunca doğruyu söyleyeceksin. Söz verince tutacaksın. Emanete hıyanet etmeyeceksin. Hukukla, adaletle hareket edeceksin. Ehliyetli, liyakatli kadrolarla çalışacaksın. Her kararını istişareyle alacaksın. Şeffaf olacaksın. Her zaman hesap vermeye hazır olacaksın. Bunu yap güveni oluştur” ifadelerine yer verdi.

EK BÜTÇE: HAYAL ALEMİNDE YAŞIYORLAR

Babacan Meclis’e sunulan ek bütçeye de şu sözlerle tepki gösterdi:

“Hayal aleminde yaşıyorlar. Bunlar, burunlarının ucunu dahi göremiyorlar. Bir bildiğimiz var edasıyla ortada dolaşıyorlar ya. İnanın hiçbir şey bildikleri yok. ‘Bu kadar saçmalanamaz’ diye soruyorlar. Hiçbir şey bilmiyorlar.”

Bütçedeki faiz giderlerini yıllara göre kıyaslayan görüntüler de gösteren Babacan,

“Ek bütçede faiz giderleri için tam 90 milyar lira daha ödenek çıkartmak istiyorlar. Önceki bütçede 240 milyar. Ek bütçe için istedikleri rakam 90 milyar. Yetmedi, bir de Kur Korumalı Mevduat için 40 milyar lira daha koymuşlar. Rakam çıktı mı 370 milyar liraya? Yetmedi. KKM için iki kanaldan ödeme yapılıyor. Merkez Bankası’ndan yapacakları ödeme burada yok. Onu da ekleyin, en az 400 milyar liralık faiz ödemesiyle karşı karşıya olacağız” şeklinde konuştu.

‘YANILTICI BİLGİ ARAYANLAR BEŞTEPE’YE BAKSIN’

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen, sosyal medya ve internet haberciliğine dönük düzenlemeler içeren kanun teklife ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, söz konusu yasayla tamamen yeni suç çeşidi uydurulduğunu söyledi.

Düzenlemeyle ‘Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasının getirilmek istendiğini dikkat çeken Babacan, “Sansür yasasını çıkaranlara buradan soruyorum: ‘Enflasyon yüzde 73 buçuktur’ demek mi halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktır? Yoksa ‘Enflasyon en az yüzde 150’ demek mi? Hangisi doğru? Hangisi halkı yanıltıcı bilgi? Sayın Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılmış davalar falan yok’ demişti. Adalet Bakanlığı da ‘En az 35 bin 500 dava açıldı’ diyor. Yanıltıcı bilgi avcıları, hedeflerini uzaklarda aramasınlar, Beştepe’ye baksınlar” ifadelerine yer verdi.

Babacan’ın gündeme dair açıklamalarının devamı şu şekilde:

KADINLARI ÖLDÜREN ZİHNİYETİ TOPRAĞA GÖMMEYE MECBURUZ: Tweet atanı hapse koymak isteyen ama kadın katillerini de kısa sürede hapisten çıkarma derdinde olan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Pınar Gültekin diri diri yakılarak katledildi. Bizim bu topraklara bir borcumuz var. Kadınları öldüren zihniyeti toprağa gömmeye mecburuz. İktidara gelir gelmez işe, derhal, katilleri cesaretlendiren uygulamaları tersine çevireceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar dahil olacağız. Kadın cinayeti davalarında, cezaları caydırıcı hale getireceğiz. ‘İyi hal indirimi’ gibi uygulamaları kaldıracağız. Pınar’ların, Özgecan’ların, Emine’lerin, Münevver’lerin hatırasına mutlaka ama mutlaka sahip çıkacağız. Sözümüzdür ve bizim vatandaşlık borcumuzdur.”

SON 5 YILDA KAÇ POLİS İNTİHAR ETTİ: Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok polis arkadaşımız intihar ediyor.  Hükûmete tekrar soruyorum: Son 5 yılda kaç polis memurumuz intihar etti? İntiharların altında yatan gerçekler neler? Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmayı yapıyorsunuz? Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor? Polislere psikolojik destek sunmak için, özel rehabilitasyon merkezleri gibi birimler kurmayı düşünüyor musunuz? Polislerin ve ailelerinin mali durumlarını iyileştirmek, sosyal güvenlik hakları için hangi çalışmayı yapıyorsunuz?”

SEÇİMİN YILDIZI DEVA OLACAK: DEVA Partisi; yarının Türkiye’sinin kurucu aktörüdür. Seçimlere tam 20 tane eylem planımızla gireceğiz. Hani bazıları bol bol koşuyor. ‘Bunların çözüm önerisi yok’ diyorlar. Oturdukları yerden laf ebeliği yapıyorlar.  Bizim her bir eylem planımız, onlara okkalı birer cevaptır. Sandık günü geldiğinde, akşam sayımlar tamamlanıp sonuçlar açıklanınca göreceğiz ki inşallah seçimin yıldızı DEVA Partisi olacak. Seçim başarımız; görmezden gelinenlerin, yok sayılanların zaferi olarak tarihe geçecek.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap