SON DAKİKA

Foto Galeri > Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

11 Eylül 2020 Cuma - 21:21

Tüm dünyada yüz binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor.

1 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Kovid-19'a karşı aşı çalışmaları tüm dünyada hızla devam ediyor. Uzmanlar aşının en iyi olasılıkla 2021 yılında bulunacağını belirtiyor. Türkiye'de de etkisini hâlâ sürdüren Kovid-19'a karşı şu anda en etkili yöntemin maske, mesafe ve hijyen olduğu biliniyor.

2 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Türk Rinoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Gerek, yapılan yeni araştırmaların cistus creticus bitki özünü içeren ürünlerin zarflı virüslerle mücadelede destekleyici olduğunun belirlendiğini açıkladı.

3 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Tüm dünyanın zorlu bir pandemi dönemi içerisinde olduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr. Mustafa Gerek, "Almanya'da akredite edilmiş bir laboratuvarda yapılan in-vitro çalışmada, cistus creticus içeren ürünlerin zarflı virüslere karşı 10 dakikalık temas süresinde virüs konsantrasyonunda yüzde 99.9 azalma sağlayabildiği belirlendi.

4 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Yapılan bu araştırma doğrultusunda, önümüzdeki dönemde pandemilere neden olan zarflı virüslere karşı büyük oranda antiviral etkinlik gösteren cistus creticus bitki özü içeren ürünlerin, Kovid-19 ile mücadelede korunmaya katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

5 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

Ağız ve yutak bölgesinde bariyer oluşturuyor

Prof.Dr. Mustafa Gerek sözlerine şöyle devam etti: "Cistus creticus bitkisi antioksidan özelliği ile bilinen bir bitkidir.

6 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"Cistus creticus bitkisinin özü de ağız ve yutak yüzeyi üzerinde bir koruyucu bariyer tabaka oluşturarak virüse karşı etki gösterir."

7 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"Bu tabaka tip bağımsız olarak virüslerin insan hücre duvarından geçişine engel olmasını sağlar."

8 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"Bu bariyer sayesinde virüsün tipinden bağımsız viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterebilir."

9 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"İkinci dalga yaşanmaması için tedbirlerimizi artırmalıyız"

Ülkemizin salgınla olan mücadelesinde mayıs ayına kadar çok iyi savunma elde edildiğini de sözlerine ekleyen Prof.Dr. Gerek, "Yaz mevsimi, düğün ve tatil sezonunun açılması ile koronavirüs vaka sayılarında bir artış yaşandı."

10 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"Bu sayıların önümüzdeki günlerde daha da yukarılara çıkmaması için gereken tedbirleri alarak sosyal hayatımıza devam etmemiz gerekiyor."

11 / 11 Cistus Creticus bitkisi koronavirüsten koruyor!

"Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde Kovid 19'un ikinci dalgasıyla mücadele ediliyor."Ülkemizde de ikinci dalga yaşanmaması için kişisel ve toplumsal olarak gereken tedbirleri almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap