SON DAKİKA

Foto Galeri > Bu müzede yok yok

Bu müzede yok yok

07 Haziran 2022 Salı - 11:23

Bu müzede yok yok

1 / 22 Bu müzede yok yok

2 / 22 Bu müzede yok yok

4 / 22 Bu müzede yok yok

5 / 22 Bu müzede yok yok

7 / 22 Bu müzede yok yok

8 / 22 Bu müzede yok yok

10 / 22 Bu müzede yok yok

11 / 22 Bu müzede yok yok

13 / 22 Bu müzede yok yok

14 / 22 Bu müzede yok yok

16 / 22 Bu müzede yok yok

Aynı zamanda Uzungöl’ün doğal güzelliklerinden çok öte kültürel değerlere sahip olduğunu düşünüyoruz. Müze projesiyle aynı zamanda Uzungöl’ün tabiatını, kültürünü bir arada tutmanın çabası içindeyiz. Müzemizde dört adet silikondan yapılmış heykel var. Bunlardan biri babaannemin, diğeri dedemin heykeli aynı zamanda babamın da heykeli mevcut. Kemençenin de heykelini yaptık, bu anlamda dünyada yapılan ilk eserdir. Hem kemençe çalıyor hem ayakları oynuyor, yöremizin kültürel değeridir. Trabzonspor bu sezon şampiyon olduğu için Trabzonspor forması giydirdik” dedi.

17 / 22 Bu müzede yok yok

Büyük çoğunluğu bölgede toplanan eserlerden oluşuyor. Bölgede kullanılan yiyecek, içecekten tutun da bölgenin kültürünü anlatan eşyaları müzemizde görebilirsiniz. Bu serler babamın 30 yıllık çalışması sonucu toplandı ve gelecek nesillere aktarma adına böyle bir çalışma yapıldı.

18 / 22 Bu müzede yok yok

Müzenin 2019 yılında hizmete girdiğini ve 650 kadar eserin bulunduğunu belirten Dursun İnan’ın oğlu Mehmet İnan, “Müze, 29 Eylül 2019 yılında açıldı. İçerisinde 650 parça eser bulunuyor.

19 / 22 Bu müzede yok yok

Müzede bölgenin kültür yaşantısını yansıtan eserlerin yanı eski radyolar, telefonlar, plaklar, fotoğraf makinaları gibi onlarca farklı eserler de yer alırken ağaçtan yapılan gezi amaçlı üzeri açık “Tahtabüs” otobüs de dikkat çekiyor.

20 / 22 Bu müzede yok yok

Müzede ayrıca balmumundan yapılan kemençe çalıp söyleyen kemençeci heykeli oldukça ilgi görüyor. Android Kemençeci heykeli, hem kemençe çalıyor hem de türkü söylerken gözleri, ayakları, parmakları, kafası ve bütün vücudu ile müziğin ritmine göre hareket ettiriyor.

21 / 22 Bu müzede yok yok

Müze’de yöresel mimariye bağlı kalınarak yapılan ahşap Uzungöl evi, Dursun Ali İnan’ın otuz yıldır topladığı yöresel - arkeolojik eserler, doğadan topladığı ağaç köklerinden yaptığı heykeller ve mobilyalar, Uzungöl’ün tarihi, kültürü, coğrafyası, faunası, florası, sosyal yaşamı ve daha birçok özelliği hakkında yazılı ve görsel içerik yer alıyor.

22 / 22 Bu müzede yok yok

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de turizmci Dursun Ali İnan tarafından ilginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürleri ile tarihi eserlerin yer aldığı ‘Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi’ bölgeye gelen turistlerin ilgi odağı oluyor.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap