SON DAKİKA

Foto Galeri > Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

27 Haziran 2022 Pazartesi - 11:31

Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

1 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

2 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

4 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

5 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

7 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

8 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

10 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

11 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Burada bir süre dinlenen sporcular daha sonra topçu yolunu takip ederek Osmanlı-Rus harbi sırasında askerlerin boğularak şehit olması nedeniyle hüzünlü bir hikayesi olan 2 bin 980 metre rakımdaki Ahtabur Gölüne ulaştı.

12 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Her yıl olduğu gibi bu yıl da eşsiz güzelliklerin tadını çıkaran 81 sporcu Gülaçar köyü Esentepe yaylasına kadar araçla ulaştıktan sonra buradan dolu ve yağmur yağışıyla başladıkları yürüyüşte ilk olarak 2 bin 720 metre rakımdaki Büyük göle ulaştı.

13 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

İzcilik Federasyonu ve Herkes İçin Spor Federasyonu temsilciliklerinin de katkı sağladığı etkinlikte sporcular 9 kilometrelik parkurda irili ufaklı 10’dan fazla buzul gölü görme fırsatı yakaladı.

14 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Torul ilçesi sınırlarında yer alan ve 1998 yılında tabiat parkı ilan edilen 58 bin 590 dekarlık alana sahip Artabel Gölleri Tabiat Parkına, yılın ilk ve en kalabalık doğa yürüyüşü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) ortaklığında gerçekleştirildi.

15 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Yalçın dorukların çevrelediği buzul gölleri, endemik bitki ve canlıları, eski göç yolları, siperleri, şehitlikleriyle özellikle yaz aylarında ziyaretçilerine büyüleyici güzellikler sunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, zengin flora, fauna ve eşsiz manzarası ile Gümüşhane’nin çatısı olarak nitelendiriliyor.

16 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

‘Işıkla suyun buluştuğu zirve’ ve ‘Yüksek zirvelerin cenneti’ olarak adlandırılan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, kentin en yüksek zirvesi olan 3 bin 331 metre rakımlı Abdal Musa Zirvesini içerisinde barındıran, kendini insandan sakınan yüksek bir coğrafyada yer alıyor.

17 / 17 Artabel Göllerinde büyüleyici güzellikler

Gümüşhane'den Türkiye’nin doğal güzellikleri listesine adını yazdıran, gürül gürül çağlayan dereleri, şelaleleri ve içerisinde tam 22 adet buzul gölü bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, yaz mevsimiyle birlikte eşsiz bir görüntüye büründü.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap