SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Yeşilada'dan kritik uyarı! Korkulan hamle geliyor: O tarihe dikkat...

Ekonomist Atilla Yeşilada son köşe yazısında dikkat çeken bir noktaya değindi. Yeşilada Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz artırmaya başlayacağını ifade etti ve tarih verdi.

Bilindiği üzere son yıllarda Amerika Merkez Bankası Fed düşük faiz politikası izliyordu. Ancak son bir yılda pandemi nedeniyle ABD'de enflasyon yükselmeye başladı. En son 2008 yılındaki mali krizde yüksek enflasyon gören ABD'liler uzun yılların ardından %7 bandından enflasyon gördü. Enflasyonun yükselmesi nedeniyle Fed'in şahin bir politika izleyeceği bir süredir ekonomistler tarafından tahmin ediliyordu.

ABD FAİZ YÜKSELTECEK: GÜÇLÜ DOLAR GELİYOR

Fed'in faiz yükseltmesi ise ekonomistler tarafından dolar kurunun dünya genelinde değer yükselmesi ile sonuçlanacağını ifade ediyor. Yani diğer ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybedecek. Ekonomist Atilla Yeşilada Paraanaliz'de yazdığı son köşe yazısında Fed'in faiz yükselteceğine işaret etti. İşte Yeşilada'nın o yazısı:

IMF çok hızlı gelişen Omicron vakaları yüzünden Global Gönünüm Raporu’nu 2 hafta ötelediğini açıklamadan ve Fed “Omicron, Momicron, ben dört nala faiz artıracağım, sonra da bilanço daraltacağım, sevenler arkamdan gelsin” diye nara atmadan önce, belli-başlı mali varlıkların performansı hususunda oldukça geniş çoğunluğu kapsayıp, gayet de makul görünen bir öngörü dizini vardı:

Gösterge 10 yıl vadeli ABD devlet tahvili getirisi 2022 sonunda %2 civarında gerçekleşir.
Dolar Endeksi 2022’de en fazla %1 prim yapar.
S&P500’de ayı pazarı yok, ama primler de tek hanede kalacak.
Brent petrolün $80/varilin üstüne çıkması zor.
Gıda emtialarında ufak çaplı artışlar sürecek.
Altın $1.500/onsa kadar gerileyebilir.
Euro/dolar değer kaybetmeye mahkum.
Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Gelişmekte OIan Ülkeler = GOÜ) menkul değerleri  hala cazip, ama ralli 2Y2022’de.
Kriptolar: Çoğunluk rallinin süreceğini destekliyor.

KIRILGAN PİYASA VURGUSU

Bu senaryo bir hafta içinde çöpe atılacak galiba. Bunun nedenlerini birlikte inceleyelim ve başlıca mali varlık gruplarını nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışalım:

Fed hem faiz artıracak, hem de likiditeyi beklenenden çok daha çabuk emecek. Ek olarak faiz artırımlarının 2023’de de sürmesi mümkün.

ABD devlet tahvillerinde bu senaryonun fiyatlanması vahşi bir ayı pazarına dönüşebilir. Artık 2 yıl vadeli DİBS’de getirisinin %2’yi denemesi akıl dışı değil. 10 yıl vadede ise aniden %3 getiri konuşulmaya başladı.

Bu senaryoda S&P %20 civarında değer yitirebilir. Dolar Endeksi için naçiz kanaatim %5-7 arasında bir yıllık prim. Ama en ağır zararı GOP görür. GOP hisseleri satışa devam eder. Tüm GOÜ’de CDS fiyatları artarken; ve Eurobond faiz makası fed funds oranına paralel genişler.  Eğer faiz artırımları 2023’de de sürerse, çok borçlu GOÜ şirketlerinin zincirleme iflası ve Arjantin, Türkiye, Lübnan, Mısır gibi finansal yapısı kırılgan devletlerin temerrüte düşmesi söz konuş olabilir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap