SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren gelişme: Kredi faizlerine indirim gelecek mi?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren gelişme: Kredi faizlerine indirim gelecek mi?

01 Şubat 2022 Salı - 20:57

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte Merkez Bankasına faiz yetkisi verildi. Bu yetki vatandaşı nasıl etkileyecek? İşte detaylar...

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren çok önemli kredi faizleri haberi geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamında bankaların mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemesine yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası'na verilen yeni yetkiyle birlikte faiz oranlarına üst sınır koyacağı için, bankalar daha ucuza mevduat toplayacak. Böylelikle bankalar daha ucuza kredi verme imkanına sahip olacaklar. Vatandaşlar da artık ucuz ihtiyaç kredisi, otomobil kredisi ve konut kredisi kullanabilecek. İşte detaylar...

Peki yayımlanan bu kararın vatandaşa ne gibi yansımaları olacak? Prof Dr. Sefer Şener canlı yayında tek tek açıkladı: Bu sistem Merkez Bankası’na bir yetki verdi.yani merka banjası şunu yapacak Aynı TL hesaplarda olduğu gibi muhtemelen yüzde 17-18 oranında bir üst sınır koyacak.bu şu manaya geliyor Siz ‘kur korumalı mevduattan yararlanacağım’ dediğinizde banka size Merkez Bankası üst limit koyduğu için örnein paranızı yüzde 17’den alabilirim diyecek.

"VATANDAŞIN DAHA UCUZA KREDİ ALACAK"

Doğal olarak banka mevduatı yüzde 17 topladığı zaman masrfalarını koyun, bunu vatandaşa kredi olarak vereceği zaman bir iki puan da üzerine koyup bunu verecek. Kur korumalı mevduat sistemi çok ciddi anlamda getirileri olan bir sistemdir. Kurumlar vergisindeki istisna ile birlikte işletmelerden yoğun bir şekilde talep gelecek.

Sayın Bakan da belirtti.10 milyar doların üzerinde talep bekleniyor. Şuan kurdaki dalgalanmanın durmasındaki ana sistem budur.Bu sistem Merkez bankasına verilen yetkiyle vatandaşın daha ucuza konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredi alması demektir. Aynı zamanda işletmelerin de daha ucuza kredi alması demektir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap