SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Kripto paralarda FED depremi

Kripto paralarda FED depremi

27 Ocak 2022 Perşembe - 16:17

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası yükselişte olan kripto paralar sert düşüş yaşadı. Bitcoin yüzde 5’e yakın değer kaybederken Ethereum daki kayıp ise yüzde 4’e yaklaştı.

Fed Başkanı Jerome Powelll faiz artırımlarının Mart ayında başlayacağını açıkladı. Kripto paralar ise bu açıklamanın ardından yeniden düşüş hareketi göstermeye başladı.

ABD tahvil faizlerindeki güçlenme, faiz artırımının kesinleşmesi, Fed’in enflasyonu düşürmekteki kararlı duruşu ve küresel çapta kripto paralara güvenin azalmaya başlaması da etkili oldu. Ayılar piyasada yeniden hakim olmaya başladı.

TEK ETKEN FED DE DEĞİL

Kripto paraları derinden sarsan tek etken olarak karşımıza Fed’in atacağı faiz adımı da yer almıyor.

Küresel piyasalardaki enflasyon riskleri, Rusya-Ukrayna-ABD arasındaki jeopolitik gerilim, ABD borsalarındaki kararsız seyir, kripto paralara karşı gelen madencilik yasakları, artan enerji fiyatları nedeniyle Kripto Para madencilik faaliyetlerinin yavaşlaması, Fed’in faiz artırım ihtimaline rağmen Altın fiyatlarının Ons bazında 1800 doların üstünde kalması gibi birçok etken kripto paralarda korku iklimini ortaya çıkardı.

BİTCOİN TERS KÖŞE OLDU

Bitcoin yüzde 5’e yakın kayba yöneldi. Fed’in faiz artırımıyla birlikte dolara olan talebin de artacak olması kripto paralara olan talebi daha da aşağı çekecek. Bu gelişme ile birlikte Bitcoin yüzde 5 oranında düşüşle 35 bin 900 dolar seviyesine işlem görüyor. Gün içinde en düşük 35 bin 523 dolar, en yüksek de 38 bin 930 dolar seviyesi görüldü. Bitcoin böylece tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 49 oranında uzaklaştı.

ETHEREUM DA DÜŞÜŞTE

En güçlü ikinci kripto para birimi Ethereum da düşüşten nasibini aldı. Yüzde 4’e yakın değer kaybıyla işlem gören Ethereum 2400 dolar seviyesinde bulunuyor.

SOLANA YATIRIMCISI KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Geçtiğimiz Kasım ayında 260 doları gören Solana o tarihten sonra sürekli kayba yöneldi. Çok kısa sürede yüzde 70’e yakın değer kaybetti. Solana yüzde 9’a yakın değer kaybıyla 88 dolarda işlem görüyor.

ŞAKA COINLER GÜLDÜRMÜYOR

Şaka olarak ortaya çıkan sonrasında finansal değer ulaşan Dogecoin ve Shiba Inu’de de düşüş sürüyor. Dogecoin yüzde 4’e yakın düşüşle 0,1409 dolar, Shiba Inu ise yüzde 6’ya yakın kayıpla 0.00002043 dolardan alıcı buluyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap