SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > İran vanayı Türkiye'ye kapattı! Botaş doğalgaza yüzde 50 zam yaptı

İran vanayı Türkiye'ye kapattı! Botaş doğalgaza yüzde 50 zam yaptı

21 Ocak 2022 Cuma - 16:21

Botaş, İran'ın vanayı kapatmasının ardından sanayide gazı kısıtlamak yerine yüzde 50 zam kararı aldı. Sanayi tarifesine ocak ayı başından beri toplamda yüzde 100 zam gelmiş oldu.

İran’ın vanayı Türkiye'ye karşı 10 günlüğüne kapatması ile Botaş bu sürece hazırlıksız yakalandı. Botaşı'ın bu hazırlıksızlığı ile doğalgazda kriz yaşanmasına neden oldu.

SANTRALLERE GİZLİ YAZI YOLLADI

Önceki gün sanayi kuruluşları ve santrallere gönderdiği ‘gizli’ ibareli yazı ile doğalgaz tedarikinde yüzde 40’lık kısıntıya gideceğini açıklayan Botaş, bu adımın sanayicilerden büyük tepki çekmesi ve uygulamadaki belirsizlikler üzerine farklı bir adım atarak doğalgaza Ocak ayı başında yüzde 50 zam yapmasına karşın yine yüzde 50'lik bir zam yaptı.

DAĞALGAZA YÜZDE 50 ZAM

Botaş, bugün yaptığı tarife değişikliği ile aylık tüketimi 300 bin metreküpün üzerindeki sanayi kuruluşları için zam yoluna gittiğini duyurdu.

Sözcü'den Emre Deveci'nin haberine göre, bu gruptaki sanayi kuruluşlarının ocak ayı sonu tüketiminin yüzde 60'ı normal tarifeden, yani bin metreküp için 6 bin 300 TL’den, yüzde 40'ı ise yüzde 50 zamlı olarak 9 bin 450 TL’den faturalandırılacak.

Böylece toplam faturada yaklaşık yüzde 20’lik yeni bir zam gelmiş olacak ve sanayi tarifesi ocakta bin metreküp için 7 bin 560 TL’ye yükselecek.

Ocak ayı başında sanayi tarifesi yüzde 50 zamlanmıştı.

Sanayideki doğalgaz zamlarının tüketici enflasyonuna da yansıması olacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

başkandan talimat
4 ay önce
sarayın gazını kesin elektriğini kesin suyunu kesin. bizim ki zaten parasızlıktan kesik kesik geliyor. şebeke prostat olmuş maalesef başkannn.
?
4 ay önce
gazyağı bulamadıııııhhhhhhhh ?????

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap