SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Hazır olun, kış çetin geçecek gibi! Yüzde 30-40 zam kapıya dayandı

Hazır olun, kış çetin geçecek gibi! Yüzde 30-40 zam kapıya dayandı

18 Ekim 2021 Pazartesi - 15:53

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını dile getirdiği açıklamasında, "Yeni sezonda ürünler yüzde 30-40 oranında zamlı olabilir." dedi.

Haziran ayından itibaren satışlarını artırarak pandeminin hasarını onarmaya çalışan organize perakende sektörü hammadde krizi ve enflasyon baskısı nedeniyle kışa endişeli giriyor.

Son aylarda dolar kurundaki ani artış nedeniyle maliyeti hızla artan ham maddeye erişimde de zorlanan sektörde üretimdeki gecikme nedeniyle rafta tükenen ürünü yerine koyamama riski giderek büyüyor. 

"BİZLERİ ÇETİN BİR KIŞ BEKLİYOR"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Pandemi nedeniyle perakende sektörü, 2020’yi ortalama yüzde 40 – 50 ciro kaybı ile kapattı. Haziran ayından itibaren ise perakende sektörü alışverişte başlayan canlanmayla rahat bir nefes aldı.

BMD üyeleri arasında yaptığımız ankete göre markalarımız Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 70 daha fazla ciroya ulaştılar. Hem fiziki mağazalarımızda hem de online alışverişte canlılığın Ekim’de de devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak ciro artışı ile pandemi hasarını onarmaya başlamanın huzurunu yaşayamadan ortaya çıkan sorunlar moralimizi büyük ölçüde bozdu.

Örneğin ham madde maliyetleri son birkaç ayda ortalama yüzde 50’nin üzerinde arttı ve artmaya devam ediyor. Dahası yüksek maliyeti göze alsak bile hammadde bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Ham maddeye erişimdeki zorluk nedeniyle üretim gecikiyor. Önümüzdeki aylarda raflarda eksilen ürünü yerine koyamama gibi bir riskle karşı karşıyayız.

Öte yandan, döviz kurunun geldiği seviye ve enflasyon ateşinin yükselmesi nedeniyle markalarımız yeni sezon için maliyet yapmakta zorlanıyor. Çünkü üretici fiyat verirken ham madde maliyetinin yanı sıra döviz kuru ve enerji fiyatındaki artışı, yılbaşından itibaren öngördüğü asgari ücret ve kira zammı gibi farkları da hesaba katıyor. Dolayısı ile organize perakende için Ekim sonu ile birlikte ‘yaz bitti’ diyebiliriz. Kasım’dan itibaren çetin bir kış dönemi bizi bekliyor.”

"GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANMALI"

Perakende sektörünün maliyet artışlarını aylardır tüketiciye yansıtmamaya çalıştığını belirten Sinan Öncel, "Eylül ayı itibarı ile ÜFE ve TÜFE arasındaki 25 puanlık fark var. Mevcut durum sürdürülebilir değil." dedi.

Maliyetlerin ister istemez tüketiciye de yansıyacağını, yeni sezon ürünlerin geçen yıla göre yüzde 30 - 40 daha pahalı raflara çıkacağını dile getiren Öncel, “Bu bizim arzu ettiğimiz bir tablo değil. Daha önce de çok zorlu sınavlardan geçen bir sektör olarak her şeye rağmen iyimserliğimizi koruyoruz.

Sorunun daha fazla büyümemesi için başta iplik ve petro kimya olmak üzere kritik hammaddelerle  ara mallarda gümrük vergisini en azından yılbaşına kadar sıfırlayarak maliyet baskısını frenleyebiliriz. Döviz kuru ve enflasyonun artacağına dair piyasalarda oluşan beklentiyi kıracak hamleler de yapılabilirse yeniden rahat nefes alabiliriz” ifadesini kullandı. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0
zam

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap